X ve Y kuşağı futbol taraftarlarının takımlarıyla özdeşleşme düzeyleri ile tüketim davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of X and Y generation football fans' identification with their teams and their consumption behaviors
- Tez No: 700179
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada X ve Y kuşağı futbol taraftarlarının takımlarıyla özdeşleşme düzeyleri ile tüketim davranışları arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Kahramanmaraş ilinde ikamet eden X ve Y kuşağına mensup futbol taraftarları araştırmanın evreni oluştururken; örneklemini ise evren içinden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 186 X kuşağı, 206 Y kuşağı toplam 392 futbol taraftarı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Wann ve Branscompe (1) tarafından geliştirilen, Günay ve Tiryaki (2) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği ve Kim (3) tarafından geliştirilen, Köse (4) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Futbol Taraftarı Tüketim Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler gruplara göre normal dağılım ve varyans homojenliği göstermediğinden nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. İkili grupların karşılaştırmalarında Mann Whitney U ve ikiden fazla grupların karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H testleri kullanılmış Kruskal Wallis H testi sonucunda aralarında anlamlı fark bulunan grupların tespitinde Post - Hoc Çoklu Karşılaştırma analizlerinden yararlanılmıştır. Normal dağılımdan gelmeyen gruplar arası ilişki Spearman Korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, X ve Y kuşağı, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, gelir, taraftarlık yaşı, taraftarlık süresi ve harcanabilecek gelir arasında anlamlı farklılık bulunurken; taraftarı olunan takım değişkenine göre fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Özdeşleşme ile lisanslı ürün tüketimi ve medya tüketimi arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı ilişki, özdeşleşme ile ağızdan ağıza iletişim ve müsabaka tüketimi arasında pozitif yönlü çok yüksek düzeyde anlamlı ilişki ve özdeşleşme ile futbol tüketimi arasında pozitif yönlü çok yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the relationship between the levels of identification with the teams of X and Y generation football fans and their consumption behaviors. In line with the purpose of the research, football fans belonging to the X and Y research; The sample consisted of 186 generation X and 206 generation Y 392 football fans, who volunteered to participate in the research. The Personal Information Form developed by the researcher as a data collection tool in the research, the Sports Fan Identification Scale developed by Wann and Branscompe (1) and adapted to Tu ), and the Sports Fan Identification Scale (4). The Football Fan Consumption Behavior Scale adapted to. The data were analyzed with the IBM SPSS program. Since the data obtained did not show normal distribution and homogeneity of variance according to the groups, nonparametric tests were used. Mann Whitney U tests were used in the comparisons of paired groups and Kruskal Wallis H tests were used in the comparisons of more than two groups. Post-Hoc Multiple Comparison analyzes were used to determine the groups with a significant difference as a result of the Kruskal Wallis H test. The relationship between groups that did not come from the normal distribution was determined by Spearman Correlation analysis. As a result of the study, there was a significant difference between the X and Y generations, gender, marital status, education level, occupation, income, advocacy age, advocacy period and income that could be spent; It has been concluded that there is no difference according to the variable of the supported team. A positive and highly significant relationship was found between identification and consumption of licensed products and media consumption, a very highly significant positive relationship between identification and word of mouth communication and competition consumption, and a very highly significant positive relationship between identification and football consumption.