Hemşirelerin COVİD-19 virüsünden korunmak için aldıkları önlemler ile stres ve stresle baş etme yöntemleri
Measures nurse take to protect from the COVID-19 virus and methods of communication with stress and stress
  1. Tez No: 700190
  2. Yazar: AYŞE NUR FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ NEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin Covid-19 virüsünden korunmak için aldıkları önlemler ile stres ve stresle baş etme yöntemlerini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel desene göre yapılan araştırma, Ağustos 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Manisa Şehir Hastanesinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 237 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Hemşire Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 15.0 paket programında yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin Covid-19 hastalara bakım verirken en çok kullandıkları koruyucu önlemler eldiven (%96,6), maske (%95,3), N95 maske (%90,7) olarak bulunmuştur. Hemşireler en çok ailelerine veya yakın çevrelerine virüs taşıma, fiziksel veya psikolojik rahatsızlıklar yaşama konularında kendilerini stresli hissettikleri belirlenmiştir. Hemşirelerin algılanan stres ölçeği toplam puanı 30,36±5,63 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin stresle başa çıkmada; kendine güvenli yaklaşım alt boyutu puan ortalamaları 19,83±3,44, iyimser yaklaşım alt boyutu puan ortalamaları 13,99±2,37, çaresiz yaklaşım alt boyutu puan ortalamaları 18,23±4,15, boyun eğici yaklaşım alt boyutu puan ortalamaları 12,89±2,98, sosyal destek arama yaklaşımı alt boyutu puan ortalamaları ise 10,83±1,97 olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda hemşirelerin büyük çoğunluğu Covid-19 pandemi sürecinde stresli hissettikleri belirlenmiştir. Stresle baş etme yöntemlerini kullanmada yetersiz oldukları belirlenmiştir. Sağlık kurumları hemşirelerin üzerindeki stresi azaltıp daha motivasyonlu bir şekilde çalışmalarını desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the measures taken by nurses to protect against the Covid-19 virus and methods of coping with stress and stress. Method:The research, which was carried out according to a descriptive and cross-sectional design, was carried out with nurses working in Manisa City Hospital between August 2020 and March 2021. The sample of the study consisted of 237 nurses. Data Nurse Information Form, Perceived Stress Scale and the Stress Coping Styles collected by the scale.SPSS 15.0 package program was used to evaluate the data. Findings: The most commonly used protective measures by nurses when caring for Covid-19 patients were gloves (96.6%), mask (95.3%), N95 mask (90.7%). It has been determined that nurses mostly feel stressed about carrying viruses to their families or close circles, and experiencing physical or psychological disorders. The total score of the nurses' perceived stress scale was determined as 30.36±5.63. In coping with stress of nurses; Self-confident approach sub-dimension mean score of 19.83±3.44, optimistic approach sub-dimension mean score of 13.99±2.37, helpless approach sub-dimension mean score of 18.23±4.15, submissive approach sub-dimension mean score 12.89±2.98, approach to seeking social support subscale mean scores were found to be 10.83 ± 1.97. Conclusion: In our study, the majority of nurses feel stressed in the process of Covidien-19 has been determined that the pandemic. It has been determined that they are insufficient in using the methods of coping with stress. Health institutions should reduce the stress on nurses and support them to work more motivated.