Vitex agnus castus L. preparati ile retrospektif bir çalişma
A retrospective study eith a Vitex agnus castus preparation
- Tez No: 294371
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SEZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda Vitex agnus castus bitkisinin kimyasal yapısı, meyveleri ve preperatlarının kadın hastalıklarında kullanılışı ile ilgili bilgiler gözden geçirilmiştir.Pratik kısımda ise Kahta (Adıyaman) ilçesindeki bir tıp merkezinde kadın hastalıkları ile ilgili dosyalar incelenmiş ve retrospektif bir çalışma yapılmıştır.Çalışmada kayıtlardaki rutin jinekolojik muayeneler ve ultrasonografi tetkikleri incelenmiş, VAC preparatı verilen ve verilmeyen poliklinik hastalarının takip durumları geriye yönelik olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede hastanın ağrılı âdet görmesi, düzensiz adet görmesi, meme yakınmaları, infertilite, RIA+kanama tanısı konulan hastaların dosyaları ilaç ve sonuçları açısından retrospektif olarak incelenmiştir.Bu çalışma sonucu kullanılan VAC preparatı kullanılan hastaların %91.2'inde şikâyetlerin azaldığı veya tamamen geçtiği tesbit edilmiştir. Diğer taraftan infertilite şikâyeti olanlardan %17.7 si gebe kalmıştır.VAC preparatının aynı durumlarda kullanılan diğer hormon preparatlarında istenen hormon analizleri gibi pahalı analizlere ihtiyaç göstermemesi, bu preparatın kırsal kesimde kadın-doğum hekimleri tarafından kullanılabilecek ucuz ve yan etkisi az bir ilaç olduğu hususunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Attainments on chemical composition, fruit, preparate and usage in gynecology of Vitex agnus castus fruit and preparates are investigated.A retrospective work carried on at a medical center in Kahta? Adıyaman on practical part.Routine gynecological surveys and ultrasonography exploration examined retrospectively of patients who both use and not use VAC preparates.In this assessment, diagnosis of painful menstruation, disordered menstruation, breast complaints, infertility, RIA bleedings of paintients examined retrospectively in terms of medicines and results.Consequently, complaints decreased or totaly migrated 91.2 % of patients who were used VAC preparate. On the other hand 17.7% of infertile patients become pregnant.It is predicted that VAC preparate is a cheap and no side effective medicine which can be used as a substitute instead of hormonal preparates which needs expensive analysis in rural areas.