Ensefalopatilerde elektroensefalografide saptanan patolojik dalga paternlerinin etiyoloji ile korelasyonu
Correlation between patologic waves detected in electroencephalography and etilogy in encephalopathy
  1. Tez No: 700202
  2. Yazar: MEHLİKA BERRA ÖZBERK PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Ensefalopati, metabolik nedenler başta olmak üzere enflamatuar, toksik, hipoksik ve dejeneratif durumlarda gözlenen yaygın olarak beyni etkileyen fonksiyon bozukluklarını ifade etmektedir. Elektroensefalografi (EEG) beyinde elektriksel aktiviteyi gösteren tanı ve takipte kullanılan noninvaziv, diagnostik bir tetkiktir. Çalışmamızda EEG tetkikinde saptanan epileptik ve ensefalopatik dalga paternleri ile hastaların etiyolojik korelasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Retrospektif tanımlayıcı olan çalışmada 1.1.2012 ile 31.12.2015 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı EEG laboratuvarında EEG tetkiki yapılmış hastaların taranması ile 3768 adet EEG kaydına ulaşılmıştır. EEG taramasında 325 hastada EEG'de ensefalopatik dalga paterni saptanmıştır. Dalga paternleri teta, teta/delta, delta, trifazik dalga ve periyodik deşarjlar olmak üzere 5 grupta incelenmiştir. Dosya taraması ile çalışmanın dâhil etme kriterleri, dışlama kriterleri göz önüne alınarak çalışmaya 96 hasta alınmıştır. Hastaların dosya taraması ile demografik özellikleri, ek hastalıkları, tetkik edilen laboratuvar değerleri, kraniyal görüntülemeleri, mortalite durumları, nöbet kliniği, altta yatan etiyolojik neden ile ensefalopatik dalga paterni ve epileptiform anormali varlığı taraması yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 24 (%25) hastada teta, 28 (%29,2) hastada teta/delta, 39 (%40,6) hastada delta, 9 (%9,4) hastada trifazik dalga, 23 (%24) hastada periyodik deşarj paterni görüldü. Çalışma grubunda etiyolojiler arasında en sık etiyolojik grup (%49) metabolik ensefalopatilerdir. Çalışma grubundaki tüm hastaların %47,9'unda 2 ve daha fazla eşlik eden hastalık olduğu görülmüştür. Hastaların %79,2'sinde beyin görüntülemede yapısal lezyon mevcuttur. EEG dalga paternlerine göre üremik ensefalopati trifazik dalga ile ilişkilisi anlamlı bulunmuştur (p:0,006).Periyodik deşarjlar grubu ile ensefalit ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p:0,047). Çalışmamızda ensefalopati EEG'lerinde %13,5 oranında epileptiform anomali görülmüştür. Epileptiform anormali varlığı ile epilepsi etiyolojisi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p:0,010). EEG dalga paterni ile erken mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: İyi tanımlanmış EEG paternleri ensefalopati hastalarında klinik ve görüntüleme bulguları ile beraber değerlendirildiğinde erken tanı, tedavi ve prognoz açısından oldukça yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Encephalopathy is the commonly condition of dysfunctions that affect the brain observed in inflammatory, toxic, hypoxic and degenerative conditions, especially metabolic causes. Electroencephalography (EEG) is a noninvasive diagnostic test used in diagnosis and follow-up showing electrical activity in the brain. It was aimed to determine the etiological correlation of the patients with the epileptic and encephalopathic wave patterns detected in the EEG examination. Patients and Methods: In this retrospective descriptive study, encephalopathy pathology in EEG was detected in 325 patients by screening 3768 patients who underwent EEG examination in the EEG laboratory of the Department of Neurology of the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between 1.1.2012 and 31.12.2015. Wave patterns were examined in 5 groups as theta, theta/delta, delta, triphasic waves and periodic discharges. Considering the inclusion criteria and exclusion criteria of the study, 96 patients were included in the study by hospital data scan. Patients' demographic characteristics, additional diseases, laboratory values examined at the admission, cranial imaging made at the application, mortality status, seizure, underlying etiologies, encephalopathic and epileptic pattern types were examined. Findings: In our study, theta in 24 (25%) patients, theta/delta in 28 (29.2%) patients, delta in 39 (40.6%) patients, triphasic wave in 9 (9.4%) patients, and 23 (24%) patients periodic discharge pattern was seen. Metabolic encephalopathies were the most common etiologic group (49%) among the etiologies in the study group. It was observed that 47.9% of all patients in the study group had 2 or more comorbite diseases. Structural lesions are present in brain imaging in 79.2% of patients. According to EEG wave patterns, uremic encephalopathy showed a significant distribution related to triphasic wave (p:0.006). The distributions of periodic discharges and encephalitis were statistically significant (p:0.047). In our study, epileptiform anomaly was observed in 13.5% of encephalopathy EEGs. A statistically significant correlation was found between the presence of epileptiform abnormality and the etiology of epilepsy (p:0.010). No significant correlation was found between EEG wave pattern and early mortality. Result: When well-defined EEG patterns are evaluated together with clinical and imaging findings in patients with encephalopathy, they will be very helpful in terms of early diagnosis, treatment and prognosis.