Ebeveynlerin besleme tarzlarının çocuklarda obezite üzerine etkisi
Effects of parental feedi̇ng styles on chi̇ldhood obesi̇ty
- Tez No: 700207
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BEKEM SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk ve adolesan yaş grubunda prevalansı hızla artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ebeveyn besleme tarzları çocukluk çağında obezite gelişiminde önemli çevresel etkenlerdendir. Bu çalışmada, ebeveyn besleme tarzları ile çocukluk çağı obezitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Olgu kontrol çalışmamıza S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Endokrinoloji polikliniklerinde obezite tanısıyla takip edilen 2-11 yaş arasındaki olgular ile kontrol grubu olarak aynı yaş grubundan Çocuk Gastroenteroloji ve Genel Pediatri polikliniklerine çeşitli yakınmalar ile başvuran normal kilodaki sağlıklı çocuklar ve anneleri dahil edildi. Ailelere ait demografik veriler, çocukların gestasyonel öyküsü, beslenme öyküsü ve yemek yeme biçimleri sorgulandı. Olguların annelerine 'Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi' uygulandı. Çocukların boy, kilo ve bel çevresi ölçümleri araştırmacılar tarafından belirli ölçüm araçları ile ölçülüp her çocuğun beden kitle indeksi persentil değerleri Child Metrics uygulaması ile hesaplandı. Beden kitle indeksi persentilleri %5-%85 arasında olan olgular normal kilolu, >%85 persentil olan çocuklar aşırı kilolu, >%95 persentil olan çocuklar ise obez olarak değerlendirildi. Ebeveynlerin beden kitle indeksleri kendi boy, kilo ifadelerine göre hesaplandı. Tüm veriler obez grup ve sağlıklı grup olarak iki grup arasında değerlendirildi. Bulgular: Çocukların yaş ortalaması 8,42±2,33 yıl olup, 95'i (%51,6) kız, 89'u (%48,4) erkekti. Ebeveynlerin eğitim düzeyleri, ailenin çocuk sayısı, ailenin sosyoekonomik düzeyi ile çocukların doğum ağırlığı, anne sütü alma süreleri, yemek yeme biçimleri açısından obez grup ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Boşanmış ailelerin çocuklarında obezite oranı daha yüksek bulundu (p=0,03). Boşanmamış annelerde boşanmış annelere göre duygusal besleme ve yardımcı besleme tarzı puan ortalamaları daha yüksek saptandı (p=0,047, p=0,036).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is an important public health problem with an increasing prevalence in children and adolescents in our country as well as all over the world. Parental feeding style is one of the important environmental factors in the development of childhood obesity. In this study, we aimed to evaluate the relationship between parental feeding styles and obesity in children. Materials and methods: Children between the ages of 2 and 11 who were followed up with the diagnosis of obesity in the Pediatric Gastroenterology and Pediatric Endocrinology outpatient clinics of Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital were included. As the control group, healthy children of the same age who applied to the Pediatric Gastroenterology and general pediatrics outpatient clinics with various complaints were included with their mothers. Demographic data of families, gestational history of children, nutritional history and eating patterns were questioned. The 'Parental Feeding Styles Questionnaire' was used on mothers of the cases. The height, weight and waist circumference measurements of the children were measured by the researchers with certain measurement tools, and the percentile values of each child's body mass index were calculated with the Child Metrics application. The cases with body mass index percentiles between 5% and 85% were accepted as normal weight, children with >85% percentile as overweight and children with >95% percentile as obese. Parent's body mass indexes were calculated according to the height and weight values stated by the parents. All data were compared between two groups as the obese group and the healthy group. Results: The mean age of the children was 8.42±2.33 years, of which 95 (51.6%) were girls and 89 (48.4%) were boys. There was no significant difference between the obese group and the control group in terms of education levels of the parents, the number of children in the family, the socioeconomic level of the family, the birth weight of the children, the duration of breastfeeding, and the way they eat. Obesity rate was found to be higher in children of divorced families (p=0.03). Emotional feeding and supportive (Instrumental) feeding style mean scores were found to be higher in non-divorced mothers compared to divorced mothers (p=0.047, p=0.036).