4-6 yaş arası okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal beceri düzeyleri ile akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the social skills and the peer relations of the preschool children aged 4-6
- Tez No: 700230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ELİTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri ve akran ilişkileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Van ilinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş arası 349 çocuk oluşturmaktadır. Çocuklarla ilgili olarak öğretmenlerin bildirimine dayalı olarak elde edilen veriler, Van ilinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden toplanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak veri toplama formları hazırlanmış ve saha araştırması kapsamında uygulanmıştır. Veriler, öğretmenler ile yüzyüze görüşerek toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Sosyo Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (4-6 Yaş)”ve“Çocuk Davranışı Ölçeği (Çocuk Davranışı Ölçeği)”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, çocukların sosyal becerileri ile problem davranışları arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Sosyal davranış alt boyutu ile sosyal beceriler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki varken, akran ilişkileri alt boyutları ile sosyal beceriler arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Sosyal davranışlar göstermek alt boyutu akran ilişkilerindeki alt boyutlar ile sosyal beceriler arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve anlamlı ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between preschool children's social skills and peer relationships. The study was organized in relational screening model. A questionnaire form was prepared in accordance with the purpose of the research and applied within the scope of field research. The questionnaires were filled in by face-to-face interviews with the teachers. A total of 349 of the teachers gave feedback after filling out the questionnaire. In this context, interviews were conducted through 349 questionnaires. The study group was given“Social Demographic Information Form”,“Social Skills Assessment Scale (4-6 Years)”and“Child Behavior Scale (Child Behavior Scale)”. According to the emerging data, a negative and statistically significant relationship was found between children's social skills and problem behaviors. While there is a statistically significant and positive relationship between social behavior sub-dimension and social skills, there is a positive and statistically significant relationship between peer relations sub-dimensions and social skills. There is a statistically positive and significant relationship between the sub-dimension of showing social behaviors and the sub-dimensions in peer relations and social skills.