Profesyonel futbolcuların benlik saygıları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between self esteem and mental resilience of professional football players
  1. Tez No: 700237
  2. Yazar: SİNAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel futbolcuların benlik saygıları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Futbol Federasyonunun 2018-2019 sezonunda Süper Lig, 1., 2. ve 3. Lig'lerinden toplam 33 profesyonel futbol kulübünden seçkisiz yolla seçilen toplam 581 profesyonel futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada, profesyonel futbolculara araştırmacı tarafından“Demografik Bilgi Formu”,“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ve“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”uygulanmıştır. Verilerin öncelikle normallik dağılımı test edilmiş ve normal dağılım gösterdiğinden verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu varyans analizi (MANOVA) ve Pearson korelasyon analizi testleri uygulanmıştır. Bilgilerin analizinde Windows SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre; profesyonel futbolcularda oynanılan lig düzeyi, eğitim düzeyi, yıllık kazanç düzeyi ve yaş değişkenleri ile zihinsel dayanıklılığın alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuş (p0,05). Ayrıca profesyonel futbolcularda benlik saygısı ile medeni durum, oynanılan lig düzeyi, futbol oynama yılı, eğitim durumu, oynanılan mevki ve yıllık kazanç düzeyi arasında da anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiş (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between self-esteem and mental resilience of professional football players in terms of pre-determined variables. The studies subject group consisted of 581 professional football players who were selected from 33 different professional football teams utilising Random Sampling Method. All the study participants played in the Turkish Footbal Federation 2018-19 Season Professional Leagues (i.e. Super, First, Second and Third). The researcher applied the group Demographic Information Form, Mental Resilience Inventory in Sports, and the Coopersmith Self-Esteem Inventory. Since the collected data was determined to be normally distributed; Independent Sample T-Test, One Way Variance Analysis, Multiple Variance Analysis (MANOVA) and Pearson Correlation Analysis were conducted. Statistics Software“SPSS 20.0”was used during this process. A review of the findings demonstrates that sub-dimensions of mental resilience are significantly different (p 0.05) regarding the variables: marital status, the number of years the participant played football and field position. In addition, data collected reveals that the participating players' self-esteem is significantly different (p 0.05) was identified in determining self-esteem among the participating professional players. Finally, it is determined from the analysis that a significant difference (p< 0,05) exists between self-esteem and mental resilience of the participating professional football players.