Serebral palsili çocuklarda ikili görev eğitiminin aktivite ve katılıma etkisi
The effect of dual-task training on activity and participation in children with cerebral palsy
- Tez No: 700246
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalısma serebral palsili (SP) çocuklarda ikili görev (İG) eğitiminin; yürüme fonksiyonu sırasındaki vücut yapılarına, dengeye, yürüme aktivitesine ve katılıma olan etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalısmaya 7-18 yaslarında kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre seviyeleri I veya II olan 25 SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklar çalışma (n=12) ve kontrol (n=13) gruplarına ayrıldı. Çocukların demografik bilgileri, el beceri seviyeleri ve iletişim fonksiyon seviyeleri kaydedildi. İG koşullarında ve tekli görev (TG) koşullarında 10 m yürüme, 10 m hızlı yürüme, 10 m geri yürüme, süreli kalk yürü (SKY) testi ve Edinburgh Görsel Yürüme Analizi (EGYA) değerlendirmeleri yapıldı. Pediatrik Denge Skalası (PDS) ve Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) uygulandı. Çalışma ve kontrol gruplarındaki çocuklar özel eğitim merkezlerinde 6 haftalık fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına alındılar. Müdahale sonrasında yapılan değerlendirmelere göre çalışma grubunda İG koşullarında yürüme ve SKY süreleri azaldı, EGYA performansları arttı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of dual task (DT) training on the body structures during walking function, walking activity, balance and participation in children with cerebral palsy (CP). Twenty-five children with CP between the ages of 7-18, who have the level I or II according to the gross motor function classification system, were included in the study. Children were divided into study (n = 12) and control (n = 13) groups. The demographic information, the level of hand skills and communication function of the children were recorded. Children's performances with DT and single task (ST) conditions in 10m walking, 10m fast walking, 10m backward walking, Timed up and Go (TUG) test and Edinburgh Visual Gait Score (EVGS) were assessed. Pediatric Balance Scale (PBS) and Pediatric Outcome Data Collection Instrument (PODCI) were applied. Children in the study and control groups were included in 6-week physiotherapy and rehabilitation programs in special education centers. According to the evaluations made after the intervention, in the study group, walking and TUG duration decreased, EGYA performances increased under DT conditions (p0,05).