Okul öncesi öğretmenlerinin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalığının belirlenmesi- İstanbul örneklemi
Determination of awareness of preschool teachers towards language and speech therapy profession - Istanbul sample
- Tez No: 700274
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dil ve konuşma bozuklukları erken yaşlarda farkedilebilen, okul öncesi dönemde müdahale edildiğinde olumlu sonuçlar veren bir bozukluktur. Okul öncesi dönemde farkındalık ve müdahale için aileler kadar öğretmenlere de büyük bir pay düşmektedir. Okul öncesi dönemde çocuklar, dil becerilerini geliştirmekte ve iletişim yeteneklerini ilerletmektedir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalıklarının – İstanbul örnekleminin belirlenmesidir. Betimsel tarama yöntemi kullanılarak yapılan araştırmada 385 okul öncesi öğretmene Duru, Akgün ve Maviş (2018)'in“Dil ve Konuşma Terapisi Mesleğine Yönelik Farkındalığın Belirlenmesi'' çalışmasında yer alan ”Dil ve Konuşma Terapisi Farkındalık Anketi" uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olan anket katılımcılara çevrimiçi bir internet sitesi aracılığıyla iletilmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS 20 Paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, okul öncesi öğretmenlerin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalıklarının; yaşa, cinsiyete, mesleki kıdeme, mesleki okuma yapma ve programlar izleme durumuna, medeni duruma ve eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı gözlemlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin dil ve konuşma terapisi üzerine farkındalığının arttırılması için çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Language and speech disorders are a disorder that can be noticed at an early age and give positive results when intervened in the preschool period. Teachers as well as families have a large share in awareness and intervention in the preschool period. In the pre-school period, children develop their language skills and improve their communication skills. The purpose of this research is to determine the awareness of preschool teachers towards the profession of speech and language therapy – Istanbul sample. The“Language and Speech Therapy Awareness Questionnaire”included in the study of“Determination of Awareness for Speech and Language Therapy Profession”by Duru, Akgün and Maviş (2018) was used on 385 preschool teachers, using the descriptive scanning method. The questionnaire, which was the data collection tool in the research, was sent to the participants via an online website. SPSS 20 Package program was used in the statistical analysis of the research. According to the results obtained from this research, preschool teachers' awareness of language and speech therapy profession; It was observed that it did not differ according to age, gender, professional seniority, vocational reading and watching programs, marital status and education level. It is necessary to carry out studies to increase the awareness of preschool teachers on speech and language therapy.