Adölesan idiopatik skolyozda kısa süreli schroth egzersiz kampının gövde kas enduransı, postüral hizalanma, dinamik denge ve kozmetik deformite algısı üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of short- term schroth exercise camp on the body muscle endurance, postural alignment, dynamic balance, and cosmetic deformity perception in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 700273
  2. Yazar: BEYHAN DENİZ AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ERDOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Adölesan İdiopatik Skolyoz (AİS) teşhisi almış bireylerde kısa süreli Schroth egzersiz kampının ağrı şiddeti, gövde rotasyon açısı, postüral düzelme, gövde kas enduransı, esneklik, dinamik denge, beden algısı, kozmetik deformite algısı ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, AİS teşhisi almış 10-18 yaş aralığında 45 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin ağrı şiddetleri Nümerik Ağrı Skalası (NAS) ile, gövde rotasyon açıları skolyometre ile, esneklikleri Modifiye Schober ve Otur-Uzan testi ile, postüral simetri değişiklikleri Anterior Trunk Symmetry Index (ATSI) ve Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI) ile, gövde kas enduransları düz plank ve yan plank süreleri ile, dinamik dengeleri Y-Denge Testi ile, kozmetik deformite algıları Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRGDS) ile ve sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri Scoliosis Research Society- 22 (SRS-22) ile değerlendirildi. Tüm bireyler, kısa süreli Schroth egzersiz kampına alınarak yedi gün boyunca, günde 4,5 saat düzeltici egzersizler uygulandıktan sonra değerlendirme parametreleri bakımından kampın son günü tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of short-term Schroth exercise camp on pain intensity, trunk rotation angle, postural recovery, trunk muscle endurance, flexibility, dynamic balance, body perception, cosmetic deformity perception and health-related quality of life in individuals diagnosed with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS). 45 individuals between the ages of 10-18 who were diagnosed with Adolescent Idiopathic Scoliosis were included in the study. The pain intensity of the individuals participating in the study was determined with Numeric Pain Scale (NAS), trunk rotation angles with scoliometer, flexibility with Modified Schober and Sit-Reach test, postural symmetry changes with Anterior Trunk Symmetry Index (ATSI) and Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI), trunk Muscle endurance was evaluated with straight plank and side plank durations, dynamic balance with Y-Balance Test, cosmetic deformity perceptions with Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS) and health-related quality of life with Scoliosis Research Society-22 (SRS-22). All individuals were taken to the short-term Schroth exercise camp, and after 4.5 hours of corrective exercises per day for seven days, they were re-evaluated in terms of evaluation parameters on the last day of the camp. SPSS 24.0 statistics program was used in the data analysis of this study. The results obtained from the study, in individuals diagnodes with Adolescent Idiopathic Scoliosis, short-term Schroth exercise camp procedure showed a decrease in pain severity, trunk rotation angle, increase in flexibility values, improvement in postural symmetry ratio, increase in trunk muscle endurance and dynamic balance scores. Also cosmetic deformity perception and health- related quality of life has improved.