Conveying the spirit of the scots via the Atlantic ocean: The Scottish enlightenment and its impacts on the independence movements in the Americas
İskoç ruhunun Atlantik üzerinden taşınması: İskoç aydınlanması ve Amerika bağımsızlık hareketleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 700282
  2. Yazar: ÖZLEM SULTAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İspanyolların fethinden sonra Amerika'nın güneyine Yeni Dünya denilmeye başlandı. 18. yüzyıl, Avrupa fikrinin tarihsel oluşumunda gerçek bir dönüm noktası olarak kabul edildi ve Yeni Dünya ile ilgili tartışmalar şekillenmeye başladı. Atlantik Okyanusu'nun iki yakasında da yeni fikirlerin dolanmaya başlaması ile birlikte bağımsızlık kavramı birbirinden etkilenen düşünce hareketleriyle ivme kazanmaya başladı. Sömürge iktidarı altında yaşayan insanlar, sömürge imparatorluklardan kurtulmak için harekete geçtiler. Bu tezin temel amacı, İskoç/İngiliz Aydınlanması'nın İspanyol ve Britanya İmparatorluklarından ayrıldıktan sonra bağımsız devletler kurma amacıyla Latin ve Kuzey Amerika'yı da etkileyen bir süreç olduğunu belirtmektir. Bağımsızlık döneminin liderleri sadece İspanyol ve Britanya egemenliğine karşı savaşmakla kalmayıp İskoç/İngiliz Aydınlanma'nın hukuki ve felsefi argümanlarını kullanarak eylemlerini desteklemişlerdir.
Özet (Çeviri)
After the Spanish conquest, the southern part of America was called the New World. The 18th century was considered a real turning point in the historical formation of the idea of Europe, and debates about the New World started to shape. Ideas began to be circulated on both sides of the Atlantic. The concept of independence gained momentum with different dynamic intellectual movements. People who lived under colonial powers attempted to make revolutions to be able to cut their ties with the colonizers. Ideas about independence and freedom traveled across the Atlantic Ocean. The Enlightenment was a process, and it was the offspring of numerous intellectuals all over the world, and its ideas influenced several revolutions and upheavals. This thesis explicates that the Scottish/British Enlightenment was a process that influenced not only Europe but also Latin and North America within the scope of establishing independent states after the separation from the Spanish and British Empires. Political leaders did not only fight against the Spanish and British Rule; they also supported their rights and ideas and justified their actions by utilizing the legal and philosophical arguments of the Scottish/British Enlightenment.