1960'ların kültürel değişimleriyle birlikte ortaya çıkan psikedelik akımın albüm kapak tasarımları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of the psychedelic movement that emerged with the cultural changes of the 1960s on album cover designs
- Tez No: 944450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİNDE AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, 1960'lar ve 1970'ler boyunca psikedelik akımın albüm kapaklarına olan estetik, kültürel ve toplumsal etkilerini ele almaktadır. Psikedelik estetiğin, albüm kapakları aracılığıyla müzikle nasıl bütünleşmiş bir ifade biçimi sunduğu, dönemin toplumsal olaylarını nasıl yansıttığı ve bireysel ile kolektif bilinç üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, psikedelik albüm kapaklarının yalnızca görsel birer tasarım unsuru olmadığını, aynı zamanda bir dönemin ruhunu, toplumsal dönüşümlerini ve sanatsal yeniliklerini yansıtan güçlü bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, albüm kapaklarının canlı renk paletleri, soyut desenler, oryantal motifler ve sinestetik unsurlar aracılığıyla nasıl bir görsel dil oluşturduğunu ve bu tasarımların toplumsal mesajların aktarılmasındaki rolünü analiz etmektedir. Araştırma boyunca, Vietnam Savaşı protestoları, hippi hareketi, feminist dalga ve çevreci girişimlerin psikedelik sanat üzerindeki etkileri ele alınmış, bu dönemin albüm kapaklarındaki yansımaları detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Ayrıca, Doğu mistisizminin psikedelik tasarımlar üzerindeki etkisi ve bireysel bilinç genişlemesi teması, müzikle görsellik arasındaki sinestetik bağ üzerinden irdelenmiştir. Bu çalışma, psikedelik akımın albüm kapakları aracılığıyla sanatsal, toplumsal ve kültürel bir ifade biçimi yarattığını ortaya koymuştur. Albüm kapaklarının yalnızca birer estetik nesne değil, aynı zamanda dönemin ideolojik ve kültürel mesajlarını taşıyan birer araç olduğu sonucuna varılmıştır. Psikedelik albüm kapaklarının, 1960'lar ve 1970'lerin kültürel mirasını modern sanat ve tasarım dünyasına taşıyan önemli bir görsel sanat formu olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışma, psikedelik estetiğin çok boyutlu etkilerini anlamak için bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the aesthetic, cultural, and social impacts of the psychedelic movement on album covers during the 1960s and 1970s. It explores how psychedelic aesthetics integrated music with visual expression through album covers, reflecting the social dynamics of the era and influencing both individual and collective consciousness. The research reveals that psychedelic album covers were not merely visual design elements but powerful representations of the period's spirit, social transformations, and artistic innovations. The study analyzes how album covers utilized vibrant color palettes, abstract patterns, oriental motifs, and synesthetic elements to create a unique visual language. It evaluates the role of these designs in conveying social messages, shaped by movements such as Vietnam War protests, the hippie counterculture, feminist waves, and environmental activism. Additionally, the influence of Eastern mysticism on psychedelic designs and the theme of individual consciousness expansion are explored through the synesthetic connection between music and visuals. In conclusion, this study highlights how the psychedelic movement transformed album covers into a multidimensional artistic and social tool. Album covers are shown to be more than aesthetic objects, serving as cultural and ideological vessels for the period's messages. The research underscores the lasting influence of psychedelic album covers as a pivotal visual art form that bridged the cultural legacy of the 1960s and 1970s with modern art and design.