Predictors of english language preparatory schoolstudents' behavioral intention to use remote learningtools in the covid-19 era
COVID-19 döneminde İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin uzaktan öğrenme araçlarına yönelik davranışsal niyetlerinin yordayıcıları
  1. Tez No: 700295
  2. Yazar: METİN HALİS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsiyet, gelişim zihniyeti, sabit zihniyet, İngilizce diline ilişkin algılanan değer, uzaktan öğrenme aracı MyGrammarLab'de harcanan zaman, uzaktan öğrenme araçlarına dair algılanan kullanım kolaylığı, algılanan kullanışlılık ve tutum değişkenlerinin İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin COVID-19 döneminde uzaktan öğrenme araçlarına ilişkin davranışsal niyetlerini yordama gücünü araştırmaktır.vii Çalışmaya, Ankara'daki özel bir üniversitede okuyan 388 öğrenci katılmıştır. Veri, Teknoloji Kabul Modeli Anketi, Zihniyet Ölçeği, İngilizce Dili için Algılanan Değer Ölçeği ve Öğrenci Demografi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerin geçerliğine dair kanıt için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Araştırma sorusunu cevaplamak için hiyerarşik çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, analizde kullanılan değişkenlerin, öğrencilerin uzaktan öğrenme araçlarını kullanmaya dair davranışsal niyetlerindeki varyasyonun %67'sini açıkladığını göstermiştir. Analiz sonuçları, İngilizce diline ilişkin algılanan değerin, uzaktan öğrenme araçlarını kullanmaya dair davranışsal niyetin en güçlü yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Gelişim zihniyet, tutum, algılanan kullanışlılık ve MyGrammarLab'de harcanan zaman da uzaktan öğrenme araçlarını önemli ölçüde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how well gender, growth mindset, fixed mindset, the perceived value of English language, perceived ease of use of remote learning tools, perceived usefulness of remote learning tools, attitude towards remote learning tools, and time spent on MyGrammarLab predict behavioral intentions of English preparatory school students to use remote learning tools in the COVID-19 era. A total of 388 students from a private university in Ankara participated in the study.v The data were collected through the Technology Acceptance Model Questionnaire, Mindset Scale, Perceived Value of the English Language Scale, and Student Demographics Form. Exploratory and confirmatory factor analyses were carried out for the evidence for validity. Hierarchical multiple regression analysis was conducted to answer the research question. Results indicated that 67% of the variation in students' behavioral intention to use remote learning tools was explained by the variables included in the analysis. The perceived value of the English language was the most significant predictor in behavioral intention to use remote learning tools. Growth mindset, attitude, perceived usefulness, and time spent on MyGrammarLab also significantly contributed to behavioral intention to use remote learning tools.