Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin rekreasyon etkinliklerine katılımlarını engelleyen faktörlerin belirlenmesi
Identifying the barriers to the participation of the students in Batman University Physical Education and Sports School Departments in recreation activities
- Tez No: 700313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, Batman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin rekreasyonel faaliyetlere katılımlarını engelleyen faktörlerin çeşitli değişkenlere göre araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın Evreni, Batman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümünde 2020-2021 yılı güz döneminde öğrenim gören 758 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu lisans programlarında (Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği normal ve ikinci öğretim) öğrenim gören 187'si erkek ve 84'ü kadın olmak üzere toplam 271 öğrenci araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Türkçe uyarlaması Gürbüz ve arkadaşları (2012), tarafından geliştirilen“Serbest Zaman Engelleri Ölçeği-18 (SZEÖ)”kullanılmıştır. Kullanılan bu ölçek 18 maddeden oluşmakta ve ölçek ile birey psikolojisi, bilgi eksikliği, tesis, arkadaş eksikliği, zaman, ilgi eksikliği gibi alt boyunlar belirlenmiştir. Kullanılan ölçekte yer alan ifadeler“Kesinlikle Önemsiz (1)”,“Önemsiz (2)”,“Önemli (3)”ve“Çok Önemli (4)”şeklinde 4'lü Likert tipli olarak derecelendirilmiştir. Ölçek maddelerinden elde edilen puanların yorumlanmasında; 1,00-1,75: arası kesinlikle önemsiz, 1,76, 2,50: arası önemsiz, 2,51-3,25: arası önemli ve 3,26- 4,00: arası ise çok önemli şeklinde değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin hesaplanan Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı alt boyutlar itibarı ile 0,62 -0,82 arasında toplamda ise 0,81 bulunup ölçeğin oldukça güvenilir olduğu söylenebilir. Araştırma sonucunda: Batman Üniversitesin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme engellerini önemli gördükleri saptanmıştır. Öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme engelleri tüm alt boyutlarda cinsiyet, sınıf, medeni durum, yaş ve eğitimlerinden artan Serbest zamanlarını değerlendirip değerlendirmedikleri değişkenleri açısından anlamlı olarak değişmektedir. Okuduğu bölüm değişkenine göre Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin Serbest zamanlarını değerlendirme engellerinin alt boyutlarında anlamlı olarak değişmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the factors that prevent students from Batman University School of Physical Education and Sports from participating in recreational activities according to various variables. Research Universe; The are 271 students studying in Batman University School of Physical Education and Sports in the fall semester of 2020-2021.A total of 271 students, 187 males and 84 females, who studied the sample group in the undergraduate programs of the School of Physical Education and Sports (Physical Education and Sports Teaching, Coaching Education and Sports Management, normal and evening education) participated in the study voluntarily. As a data collection tool in the study,“Leisure Barriers Scale-18 (SZEÖ)”adapted to Turkish by Gürbüz et al. (2012) and developed by Alexandris and Carroll (1997) was used. This scale used consists of 18 items and 6 sub- dimensions such as individual psychology, lack of information, facility, lack of friends, time, and lack of interest were identified with the scale.The expressions in the scale used are graded as“Absolutely Unimportant (1)”,“Unimportant (2)”,“Important (3)”and“Very Important (4)”as 4-point Likert type. In the interpretation of the scores obtained from the scale items; Between 1.00-1.75: is considered as absolutely unimportant, between 1.76, 2.50: is insignificant, between 2.51-3.25: is important, and between 3.26-4.00 is very important. As a result of the research; It has been determined that students studying in the departments of higher education consider the obstacles to spend their leisure time important. The obstacles to students' taking advantage of their leisure time differ significantly in all sub-dimensions in terms of gender, class, marital status, age, and whether they make use of their leisure time increased from their education or not. According to the variable of the department they are studying, it was determined that the sub-dimensions of the obstacles for physical education and sports college students to use their leisure time did not change significantly.