0-2 yaş bebeklerde beslenme durumu ve büyüme persentillerine etkisi
Nutritional status and its effect on growth percentiles in 0-2 years old babies
  1. Tez No: 700319
  2. Yazar: EZGİ TOK SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 0-2 yaş arası bebeklerin anne sütü ve ek gıda ile beslenme şekillerinin saptanması, beslenmedeki farklılıkların ve ailelerin sosyoekonomik özelliklerinin bebeklerin büyüme persentillerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmış olup, çalışmaya 01.04.2021-01.05.2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 0-2 yaş arası 100 bebek dâhil edildi. Bebeklerin ebeveynlerinden araştırmaya katılmaya yönelik onamları alındı. Araştırmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerden sosyodemografik özellikler, boy, kilo, özgeçmiş, beslenme durumlarına yönelik 33 soruluk anketi doldurmaları istendi. Okuryazar olmadığını ifade eden katılımcılara anket soruları okundu, verilen cevaplar doğrultusunda araştırmacı tarafından anket soruları işaretlendi. Bebeklerin boy ve kilo değerlerine göre persentil değerleri hesaplandı. Prematüre doğan bebeklerin izlemleri düzeltilmiş yaşa göre hesap edildi. Düzeltilmiş yaş: Takvim yaşı-(40- erken doğduğu hafta sayısı) şeklinde hesaplandı. Toplanan verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi ile farklı beslenme şekilleri olan bebeklerin persentil değerleri arasında anlamlı fark olup olmadığı ortaya konmaya çalışıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) istatistik programı kullanıldı. Normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Araştırmadaki değişkenler normal dağılıma uymadığı için çalışmamızda nonparametrik testler kullanıldı. Niceliksel veriler Kruskal Wallis, Mann-Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the feeding patterns of infants aged 0-2 years with breast milk and supplementary food, and to compare the effects of differences in nutrition and socioeconomic characteristics of families on growth percentiles of infants. MATERİALS AND METHODS Our study was planned as a descriptive study and 100 infants aged 0-2 years who applied to Hürriyet Education Family Health Center affiliated to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital were included. Consent to participate in the study was obtained from the parents of the infants. Parents who agreed to participate in the study were asked to fill out a 33-question questionnaire regarding sociodemographic characteristics, height, weight background, and nutritional status. Survey questions were read to the participants who stated that they were illiterate and survey questions were marked by the researcher in line with the answers given. Percentile values were calculated according to the height and weight values of the babies. The follow-up of babies born prematurely was calculated according to the corrected age. Adjusted age was calculated as calendar age-(40- weeks of preterm birth). With the statistical evaluation of the collected data, it was tried to reveal whether there was a significant difference between the percentile values of babies with different feeding styles. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistical program was used to evaluate the findings obtained in the study. Its normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Descriptive statistics for numerical variables minimum, maximum, mean, standard deviation; were given as numbers and percentages for categorical variables. Nonparametric tests were used in our study because the variables in the study did not fit the normal distribution. Quantitative data were compared with Kruskal Wallis, Mann-Whitney U test and Spearman correlation analysis.