COVİD-19 pnömonisi olan hastalarda anjiyotensin converting enzim inhibitörlerinin kullanımı ve mortaliteye etkisi
Use of angiotensin converting enzyme inhibitors in patients with covid -19 pneumonia and its effect on mortality
- Tez No: 700357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ANAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ACE inhibitörü kullanan hastalarda COVİD-19 seyrini araştırmak, demografik, laboratuvar verileri ve mortaliteye etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 11 Mart 2020 – Mart 2021 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yatan doğrulanmış veya olası COVID-19 pnömonisi tanısı alan 546 hasta çalışmaya alındı. ACE inhibitörü kullanan ve kullanmayan hastalar belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U, Pearson ki-kare, Fisher exact ve Fisher Freeman Halton testleri kullanıldı. Mortalite için risk faktörü belirlemede multivariate lojistik regresyon analizi uygulandı. Bulgular: ACE inhibitörü kullanan grupta ciddi derecede pnömoni saptanma oranı istatistiksel olarak anlamlı düzeydeydi (p=0.010).
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to investigate the course of COVID-19 in hypertension patients using ACE inhibitors, to examine its effect on demographic, laboratory data and mortality. Materials and Methods: Between March 11, 2020 and March 2021, 546 patients hospitalized in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital with a confirmed or probable diagnosis of COVID-19 pneumonia were included in the study. Patients using and not using ACE inhibitors were determined. Independent sample t-test, Mann-Whitney U, Pearson chi-square, Fisher exact and Fisher Freeman Halton tests were used for comparisons between groups. Multivariate logistic regression analysis was used to identify risk factors for mortality. Results: The rate of detection of severe pneumonia in the group using ACE inhibitors was statistically significant (p=0.010).