Rejeneratif endodontik tedavide kullanılan kalsiyum silikat esaslı simanların dentine bağlanma dayanımı üzerine kanal içi ilaçların etkisinin incelenmesi
The effect of intracanal placement of various medicaments on the bond strength of three calcium silicate-based cements used in regenerative endodontic treatment to root canal dentin
- Tez No: 479539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BULDUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; üç farklı kalsiyum silikat esaslı simanın dentine bağlanma dayanımı üzerine farklı kanal içi ilaçların etkisinin incelenmesidir. Çalışmada 90 adet çekilmiş tek köklü insan daimi dişi kullanıldı. Dişlerin koronal kısımları kesildikten sonra Protaper Next döner alet sistemi kullanılarak preparasyonları yapıldı. Standart immatür diş modeli #1 ile #6 arası Peeso reamerlar kullanılarak hazırlandı. Hazırlanan dişler rastgele olacak şekilde kullanılacak kanal içi ilaçlara göre altı deney grubuna ayrıldı (n=15). Grup 1: Metronidazol ve siprofloksasinden oluşan ikili antibiyotik patı (DAP), Grup 2: DAP ve sefaklordan oluşan modifiye üçlü antibiyotik patı (mTAP), Grup 3: DAP ve klindamisinden oluşan mTAP, Grup 4: Amoksisilin ve klavulanik asit (Augmentin®), Grup 5: Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2), Grup 6: kontrol (ilaçsız). Her bir diş başına 4 kesit olacak şekilde koronalden apikale doğru 1 mm kalınlığında pararel kesitler elde edildi. Elde edilen kesitler, uygulanacak olan kalsiyum silikat esaslı simanlara göre üç alt deney grubuna ayrıldı (n=20). Grup A: ProRoot MTA; Grup B: Biodentine; Grup C: Endosequence root repair material (ERRM). Bağlanma dayanımını ölçmek için push-out testi kullanıldı. Veriler istatistiksel olarak iki yönlü ANOVA ve Tukey's post- hoc testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of intracanal placement of various medicaments on the bond strength of ProRooT MTA, Biodentine, and EndoSequence Root Repair Material (ERRM) putty. Ninety extracted human single rooted teeth were decoronated and instrumented using Protaper Next rotary system. A standardized immature tooth model was prepared using #1 to #6 Peeso reamers. The prepared teeth were randomly divided into six groups according to the intracanal medicaments to be used: Group 1: double antibiotic paste (DAP) consisting of metronidazole and ciprofloxacin; Group 2: TAP with cefaclor; Group 3: triple antibiotic paste (TAP) with clindamycin; Group 4: amoxicillin and clavulanic acid (Augmentin®); Group 5: calcium hydroxide (Ca(OH)2); Group 6: control (no medicament) (n = 15 teeth for each group). Parallel transverse sections were obtained in the coronal to the apical direction (4 slices per tooth). Then, specimens were divided into three subgroups according to the calcium silicate-based cements to be applied: Group A: ProRoot MTA; Group B: Biodentine; Group C: ERRM (n = 20 slices for each subgroup). A push-out test was used to measure bond strength. Data were analyzed using two-way ANOVA and Tukey's post hoc test. The bond strength was significantly lower for DAP and TAPs than for Augmentin®, Ca(OH)2, or the control (p < 0.05). In addition, Biodentine and ERRM had significantly higher bond strength values than ProRooT MTA (p < 0.05) regardless of the intracanal medicaments tested, while there was no significant difference between Biodentine and ERRM bond strengths (p > 0.05). While the application of DAP or TAP medicaments decreased the bond strength of calcium silicate cements to dentin, application of Ca(OH)2 or Augmentin® did not. ERRM and Biodentine had higher bond strength values than ProRoot MTA.