Yalnızlık, aidiyet ihtiyacı, nostalji eğilimi ve nostaljik tüketim kavramları arasındaki ilişkiye yönelik bir inceleme
An investigation regarding the relationship amongst the concepts of loneliness, the need to belong, nostalgia proneness and nostalgic consumption
  1. Tez No: 700383
  2. Yazar: İLKER AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde markalar hedef kitlelerini belirleme ve hedef kitlelerinin dikkatini çekme konusunda birçok çalışma yapmaktadır. Yapılan söz konusu iletişim çalışmalarının temelinde yatan faktörlerden bir tanesi de insanı ve çevresini anlamlandırmak, insanların ihtiyaçlarını, amaçlarını, yaşam tarzlarını derinlemesine analiz etmektir. Yapılan bu çalışma da insanların evrensel psikolojik durumları arasında yer alan yalnızlık ve aidiyet ihtiyacı kavramları ile nostalji eğilimi ve nostaljik tüketim kavramları arasındaki ilişki ele alınmaktadır (Baumeister & Leary, 1995, s. 499). Bu araştırmada aidiyet ihtiyacının giderilememesinin yalnızlık duygusu, nostalji eğilimi ve nostaljik tüketim üzerindeki etkisi; yalnızlık duygusunun nostalji eğilimi ve nostaljik tüketim üzerindeki etkisi ile nostalji eğilimi ve nostaljik tüketim arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu kapsamda bahsi geçen kavramlar üzerinden literatür taraması yapılmış ve kavramlar arasındaki öngörülen ilişki sunulmuştur. Araştırmada nostaljik tüketim kavramını ölçmek amacıyla kullanılan görsellerin belirlenmesi için bir pilot test uygulanmış ve diğer kavramlar için güvenirliği ve geçerliliği kanıtlanmış ölçekler kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında iki farklı araştırma yürütülmüştür. 502 katılımcının yer aldığı ilk araştırmada yapılan faktör analizi neticesinde kavramlar alt boyutlara ayrılmıştır. Yeniden adlandırılan alt boyutlar arasında yapılan simple regresyon, mediasyon analizi ve lojistik regresyon neticesinde düşük sosyal etkileşimin yabancılaşmayı arttırdığı, sosyal izolasyonun grup aidiyeti ihtiyacını arttırdığı ve ilişkililik (relatedness) duygusunun azalmasının tarihsel nostalji eğilimini arttırdığı ortaya konulmuştur. 120 katılımcı ile yapılan ikinci araştırmada yaş değişkeni göz önünde bulundurulmuş ve yalnızca 35 yaş ve üstü kişilere anket dağıtılmıştır. Ek olarak nostaljik tüketim kavramını ölçen ürün görselleri de değiştirilmiştir. İlk araştırmada uygulanan analizler bu araştırmada da uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde aidiyet ihtiyacının ve yalnızlığın artmasının nostaljik tüketim eğilimini arttırdığı ortaya konulmuştur. Ek olarak nostalji eğiliminin artmasının nostaljik tüketimi arttırdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, brands show a lot of efforts to determine their target audience and attract their attention. Some of the underlying factors of these communication efforts is to make sense of people, their environment and to analyze people's needs, goals and lifestyles in depth. In this study, the relationship between the concepts of loneliness, the need for belonging, which are among the universal psychological needs of people, nostalgia proneness and nostalgic consumption are discussed (Baumeister & Leary, 1995, p.499). In this research, the effect of not being able to meet the need for belonging on loneliness, nostalgia proneness and nostalgic consumption; the effect of loneliness on nostalgia proneness and nostalgic consumption; the relationship between nostalgia proneness and nostalgic consumption are discussed. In this context, a literature review has been made on the aforementioned concepts and the predicted relationships between the concepts are presented. In the study, a pilot test was applied to the predetermined product images in order to measure the concept of nostalgic consumption. Scales with proven reliability and validity were used for other concepts. Two different studies were conducted within the scope of this study. The concepts were divided into sub-dimensions as a result of the factor analysis conducted in the first study involving 502 participants. As a result of the simple regression, mediation analysis, and logistic regression between the renamed sub-dimensions, it has been shown that lower social interaction increases alienation, social isolation increases the need for group belonging and the decrease in the sense of relatedness increases the historical nostalgia tendency. In the second study conducted with 120 participants, the age variable was taken into account and the questionnaire was distributed only to people aged 35 and over. In addition, product images, which measure the concept of nostalgic consumption, were changed. The analyzes applied in the first study were also applied to the second study. As a result of the analyzes made, it has been revealed that the need for belonging and loneliness increase the nostalgic consumption. In addition, it has been demonstrated that increasing nostalgia tendency increases nostalgic consumption.