Türk Anayasa hukukunda silahlı kuvvet kullanma ve savaş ilan etme yetkisi
Authorization of using armed forces and declaration of war in the Turkish Constitutional law
  1. Tez No: 700384
  2. Yazar: CEM ÜMİT BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 551
Özet
Devletin savaş ilanı ve silahlı kuvvet kullanma yetkisi, Türk Anayasa Hukuku bağlamında ele alınması gereken oldukça önemli bir husustur. Savaşın ve silahlı kuvvet kullanmanın meşru sayıldığı haller, şartları ile yetkinin kullanılması sürecindeki devlet organlarının rollerinin belirlenmesi, çalışmanın temel amacı olacaktır. Anayasa Hukuku kapsamında; silahlı kuvvetlerin kullanılması aşamasında yasama, yürütme ve yargı organlarının yetkilerinin sınırlanın ele alınması, bu aşamadaki yetki uyuşmazlıklarının önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Özellikle yasama ve yürütme organı arasındaki yetki çatışmasının çözülmesi için, silahlı kuvvet kullanma yetkisinin şartları ile içeriğinin ele alınması gerekir. Çalışma kapsamında, savaş ilanı ve silahlı kuvvet kullanma yetkisinin icrası aşamasında; yasama, yürütme ve yargı organlarının yetkilerinin sınırlarının belirlenmesi önemlidir. Söz konusu soruna ilişkin olarak çözüm önerisi sunmak adına, ulusal ve uluslararası hukuk kaynaklarından yararlanılmıştır. Ulusal hukuk kaynakları kapsamında; Türk Hukukunda yer alan Anayasal ve yasal düzenlemeler, doktrin görüşleri ile mahkeme kararları ele alınmıştır. Uluslararası hukuk kaynakları açısından ise; uluslararası düzenlemeler, uluslararası yargı organlarının kararları, doktrin görüşleri ve devlet uygulamaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The State's authority of declaration of war and using armed force is a very important issue that must be evaluated in the context of Turkish Constitutional Law. The main purpose of the study will be to specify the situations in which war and the use of armed force are considered justifiable, the conditions of war and use of armed force and the roles of state organs in the process of executing authority. Within the scope of Constitutional Law; it is substantial to evaluate the limits of the legislative, executive and judiciary authorities in the process of using the armed forces, on the purpose of preventing conflict of authorities. Especially, in order to solve the conflict of authorities between the legislation and executive organs, the terms and content of the authority to use armed force must be addressed. Within the context of the study, in the process of the declaration of war and the execution of the authority of using armed force, it is significant to evaluate the limits of the authorizations of the legislative, executive and judiciary organs. In order to proposing a solution to the aforementioned issue, national and international legal sources have been examined. Within the context of national legal sources; Constitutional and legal regulations, court decisions in Turkish Law and the doctrine are evaluated. Within the scope of international law resources; international regulations, decisions of international courts, the doctrine and state practices are examined.