Bazı yeni tür kesirli eşitsizlikler
Some new type fractional inequalities
  1. Tez No: 700405
  2. Yazar: FATMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kesirli analiz kavramının tanıtıldığı ve bazı önemli kesirli eşitsizliklerin incelendiği bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, kesirli analiz kavramı tanıtılmış ve konunun tarihçesiyle ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, konu ile ilgili temel tanımlar ve teoremlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, konveks tipten fonksiyonlar için Hermite-Hadamard eşitsizliği, Caputo ve k-Caputo kesirli türev tanımları yardımıyla genişletilmiş ve bazı yeni teoremler elde edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise farklı konveks fonksiyon sınıfları kullanılarak bazı kesirli eşitsizlikler Caputo ve k-Caputo kesirli türev tanımları yardımıyla genişletilmiş, ilgili teoremler incelenmiş ve ispatlanmıştır. Son olarak da sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in which the fractional calculus is explained and some important fractional inequalities are examined, consists of four sections. In the first chapter, we introduce the fractional calculus and give information about the history of the subject. In the second chapter, we mention basic definitions and theorems. In the third chapter, we extend the Hermite-Hadamard inequality for convex functions using the Caputo and k-Caputo fractional derivatives, obtain some new theorems. In the fourth and the last chapter, we extend some inequalities for different type of convex functions using Caputo and k-Caputo fractional derivatives, we investigate and prove the theorems. Finally we give conclusions and suggestions.