İlk kez baba olacak erkeklere verilen eğitimin babalık uyumuna etkisi
The effect of education given to first-time fathers on paternal adaptation
  1. Tez No: 700406
  2. Yazar: MONİR MOHAMMAD ALİPOUR AMİNABADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlk kez baba olacak bireylere verilen eğitimin babalık uyumuna etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test-son test randomize kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseninde, gerçekleştirilen bu çalışma İran'ın Erdebil kentindeki sağlık merkezlerinde 04.02.2020 – 04.02.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına toplam 177 baba adayı alınmış, deney grubuna araştırmacı tarafından oluşturulmuş gebelik ve postpartum dönem ile ilgili konularda eğitim verilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrasında her iki grup için değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada Paternal Uyum Ölçeği, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ve Paternal Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Eğitim öncesi deney ve kontrol grupları arasında Paternal Uyum Ölçeği ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği sıra ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken, eğitim sonrasında deney grubundaki babaların Paternal Uyum Ölçeği puan sıralamaları yükselirken, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği puan sıralamaları düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out in a quasi-experimental research design with pre-test and post-test randomized control group in order to evaluate the impact of education given to first-time fathers on paternal adaptation was conducted at health centers located in province of Erdebil in Iran between dates of 04.02.2020-04.02.2021. 177 father candidates in total were included in experimental and control groups and training about subjects relating with pregnancy and postpartum period formed by the researcher was given to the experimental group. Assessment was realized for both groups before and after the training. Paternal Adaptation Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Paternal Attachment Scale were used for data collection. Whereas significant difference was not found between Paternal Adaptation Scale and Edinburgh Postpartum Depression Scale rank averages between pre-training experimental and control groups, while Paternal Adaptation Scale rank averages of fathers in post-training experimental group increased, Edinburgh Postpartum Depression Scale rank averages decreased.