Kesirli integraller yardımıyla H-konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler
Hermite-Hadamard type inequalities for H-convex functions via fractional integrals
  1. Tez No: 872432
  2. Yazar: FİLİZ KARAKOÇ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, türevlerinin mutlak değeri H-konveks olan fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipi eşitsizliklerin yardımıyla, bazı diferansiyel dönüşümler için yeni eşitsizlikler elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın hedefi, bu yeni eşitsizlikleri kullanarak bu tür fonksiyonlar için daha önce tanımlanmış eşitsizliklerin daha genel bir halini sağlamaktır. Bu tezde elde edilen sonuçlar, önceki çalışmalarda belirtilen sonuçların yanı sıra, bu konuda gelecekte yapılacak araştırmalara da yol gösterici olabilir. Sonuç olarak, bu tez, matematiksel analiz alanında Hermite-Hadamard tipi eşitsizliklerin genişletilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to obtain new inequalities for certain differentiable transformations using Hermite-Hadamard type inequalities for functions whose derivatives have absolute values that are H-convex. The goal of this work is to provide a more general version of previously defined inequalities for these types of functions by utilizing the newly obtained inequalities. The results obtained in this thesis may serve as a guide for future research in this area, in addition to the results presented in previous studies. Consequently, this thesis aims to contribute to the expansion of Hermite-Hadamard type inequalities in the field of mathematical analysis.