Primer idiyopatik maküler hol cerrahisinde kullanılan göz içi gaz tamponadların retina tabakaları ve mikrovasküler yapıları üzerindeki etkilerinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) yöntemi kullanılarak araştırılması
Investigation of the effects of intraocular gas tamponads used in primary idiopatic macular hol surgery on retina layers and microvascular structures using optical coherens tomography angiography (OCTA) method
  1. Tez No: 700441
  2. Yazar: SEDA ÇEVİK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YASİN TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İdiyopatik tam kat maküler hol nedeniyle opere edilen olgularda perfloropropan (C3F8) ve sülfürheksaflorür (SF6) gazlarının, cerrahi sonrası iyileşme döneminde, retina ve koryokapillaris tabakalarının morfolojik ve mikrovasküler yeniden düzenlenmesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, idiyopatik tam kat maküler hol nedeniyle opere edilen 38 hastanın 38, gözü ileriye dönük çalışmamıza alındı. Ameliyat kararı alınan hastalar ardışık olarak, sırayla dahil edilecek şekilde, iki gruba ayrıldı. Hastalar ameliyat edilmeden önce, ameliyattan sonra 1.ay ve 3.ayda 6 x 6 mm'lik makula kesitleriyle yüzeyel kapiller pleksus (YKP) damar dansiteleri (DD), derin kapiller pleksus (DKP) DD'leri, maküla kalınlıkları, foveal avasküler zon (FAZ) parametreleri, 'nonflow' alanı, koryokapillariste 1 mm, 2 mm yarıçaplı dairesel alanlarda akım alanları, AngioVue (RTVue-XR, Optovue, Inc.; Fremont; California, USA; software Versiyon 2017.1.0.151) cihazı ile ölçüldü. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ay ve 3. aydaki optik koherens tomografi anjiografisi (OKTA) ölçümleri kıyaslandı. Bulgular: Göz içi tamponadı olarak SF6 kullanılan 18 göz“SF6”grubunu, C3F8 kullanılan 20 göz“C3F8”grubunu oluşturdu. SF6 grubundaki hastaların yaş ortalaması 62.6±1.1 yıl ve 13'ü (%72.2) kadındı. C3F8 grubundaki hastaların yaş ortalaması 64.9±0.4 yıl ve 16'sı (%80) kadındı. SF6 grubundaki hastaların ortalama minimum lineer hol boyutu 479.3 ± 72.8 µm, C3F8 grubundaki hastaların ortalama minimum lineer hol boyutu 558 ± 154 µm olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effects of perfluoropropane (C3F8) and sulfurhexafluoride (SF6) gases on the morphological and microvascular reorganization of the retina and choriocapillaris layers in the postoperative recovery period in patients operated for idiopathic full-thickness macular hole. Materials and Methods: Thirty-eight eyes of 38 patients who were operated for idiopathic full-thickness macular hole at the University of Health Sciences Ankara Ulucanlar Eye and Training Hospital were included in our prospective study. According to the intraocular tamponade used, the patients were divided into two groups as C3F8 group and SF6 group. Superficial capillary plexus (YKP) vessel densities (DD), deep capillary plexus (DKP) DDs, macular thicknesses, foveal avascular zone (FAZ) parameters, 'nonflow' area, flow fields in circular areas with a diameter of 1 mm and 2 mm in the choriocapillaris were measured with 6 x 6 mm macular sections before surgery, at 1 month and 3 months after surgery with AngioVue (RTVue-XR, Optovue, Inc. Fremont; California, USA; software version 2017.1.0.151). Optical coherence tomography angiography (OCTA) measurements before treatment, at 1 month and 3 months after treatment were compared with repeated measurements analysis of variance. Findings: Thirty-eight eyes of 38 patients included in our study were examined. 18 eyes using SF6 as intraocular tamponade formed the“SF6”group, and 20 eyes using C3F8 constituted the“C3F8”group. The mean age of the patients in the SF6 group was 62.6±1.1 years and 13 (72.2%) were female. The mean age of the patients in the C3F8 group was 64.9±0.4 years and 16 (80%) were female. The mean minimum linear hole size of the patients in the SF6 group was 479.3 ± 72.8 µm, and the mean minimum linear hole size of the patients in the C3F8 group was 558 ± 154 µm.