Cengiz Bektaş mimarlığında şiirsellik, Akdeniz Üniversitesi Olbia sosyal özek üzerinden bir okuma
Poetry in Cengiz Bektaş architecture, a reading through Mediterranean University Olbia social center
- Tez No: 700447
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şiir ve mimarlık biri sözcüklerle diğeri ise gerekli üretim araç ve gereçleriyle bir yapı inşa etmenin iki temel formu olarak görülebilir. Hem şiir hem de mimarlık ayrı ayrı ele alındığında sanatın önemli iki başlığı arasında yerini alır. Medeniyetlerin inşası ve devamlılığında bir yol gösterici ve kültürlerin anlaşılmasında başvurulacak iki temel kaynak olduğu kabul edilebilir. Tez çalışmasının içeriğinde yaratıcı birer eylem olan şiir ve mimarlık, yaratıcıları olan ozan ve mimarla beraber zaman, mekan, yaşam bileşiminde irdelenmiştir. Hem ozan hem de mimar kimliğiyle Cengiz Bektaş'ın ozan ve mimara bakışı, kendi yaratımlarında şiir ve mimarlığa yüklediği anlam incelenmiştir. Cengiz Bektaş'ın yazdığı kitaplar analiz edilerek şiir ve mimarlığında özellikle üzerinde durduğu, şiirine ve mimarlığına bir esin kaynağı olarak ele aldığı“insan”ve bunu destekleyen alt başlıklarla konu açıklanmıştır. Son bölümde ise Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özek tasarımı üzerinden irdelenen başlıklar ışığında bir okuma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry and Architecture can be seen as two basic forms of building a structure, one with words and the other with the necessary production tools and materials. When both poetry and architecture are handled separately, they take their place among the two important titles of art. It can be accepted as a guide in the construction and continuation of civilizations and two main sources to refer to in understanding cultures. Poetry and architecture, which are creative acts in the content of the thesis, are examined in the combination of time, space and life together with their creators, the poet and the architect. Cengiz Bektaş's view of poet and architect, as both a poet and an architect, and the meaning he attributed to poetry and architecture in his own creations were examined. By analyzing the books written by Cengiz Bektaş, the subject is explained with the sub-titles that support it and“human”, which he especially emphasizes in his poetry and architecture, which he considers as a source of inspiration for his poetry and architecture. In the last part, a reading is made in the light of the topics examined through the design of Akdeniz University Olbia Social Center.