İnvaziv meme karsinomunda ADC histogram parametreleri ile prognostik faktörler arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 700453
- Danışmanlar: UZMAN ZEHRA SUMRU COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışma, invaziv meme karsinomunun ADC histogram parametreleri ile histopatolojik prognostik faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Preoperatif manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile tetkik edilen, meme karsinomu tanısı almış 92 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Apparent diffusion coefficient (ADC) haritasında lezyonlar 3 boyutlu (3D) region of interest (ROI) ile çizildi ve oluşan alandan histogram analizi yapıldı. Elde olunan parametreler ile hasta yaşı, lezyon tipi, tümör çapı, hormon reseptör durumu, HER-2 ekspresyonu, Ki-67 proliferasyon indeksi, tümör derecesi, tümör moleküler alt tipi ve aksilla durumu arasındaki ilişki değerlendirildi. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi, Çarpıklık-Basıklık testi ve grafiksel değerlendirmeler ile sınandı. Normal dağılım gösteren sayısal verilerin iki grup karşılaştırmalarında Independent t Test, normal dağılım göstermeyen verilerin iki grup karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test ve ikili karşılaştırmalarında Bonferroni Dunn test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was scheduled to investigate the relationship between the ADC histogram parameters and histopathological prognostic factors of invasive breast carcinoma. Material and method: 92 female cases diagnosed with breast carcinoma and examined with preoperative magnetic resonance imaging (MRI) were included in the study. The lesions were drawn with 3D region of interest (ROI) on the Apparent Diffusion Coefficient (ADC) map and histogram analysis was performed from the formed area. The obtained parameters were evaluated in relevant to prognostic factors such as patient age, lesion type, tumor diameter, hormone receptor status, HER-2 expression, Ki-67 proliferation index, tumor grade, molecular subtype of the tumor, and axilla status. The compliance of the quantitative data to the normal distribution was tested by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test, Skewness-Kurtosis test and graphical evaluations. The Independent t-Test was used for comparisons of normally distributed quantitative data between two groups, and the Mann Whitney U test was used for two-group comparisons of data that did not show normal distribution. Kruskal Wallis test was used for comparisons of groups of three or more that did not show normal distribution, and Bonferroni Dunn test was used for pairwise comparisons.