Beyin metastazı yapmış meme kanseri olgularında metastazların difüzyon ağırlıklı görüntüleme özellikleri ve adc bulguları
Diffusion-weight imaging characteristics of metastases and adc findings in breast cancer cases with brain metastasis
- Tez No: 736493
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme kanseri tanısı almış ve takipleri sırasında beyin metastazı gelişmiş olgularda metastazların difüzyon ağırlıklı görüntüleme özelliklerini ve görünen difüzyon katsayısı değerlerini inceleyerek ortaya koymak ve primer meme kanserinin histolojik tipine göre yaptığı metastazların farklılığını araştırmak amaçlandı. Materyal Metod: Mayıs 2008–Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma hastanesi radyoloji kliniğinde, öncesinde meme kanseri tanısı almış 57 kadın olgu (46'sı invaziv duktal karsinom, 7'si invaziv lobüler karsinom, 2'si komedo karsinom ve 2'si papiller-kribriform karsinom) çalışmaya alındı. Olgular histolojik tiplerine göre invaziv duktal karsinom (n=46) tanısı bulunanlar 1.grup ve diğerleri (invaziv lobüler karsinom (n=7), komedo karsinom (n=2) ve papiller-kribriform karsinom (n=2)) 2.grup olarak kabul edildi. Lezyonlar primer meme kanseri kökenlerine göre iki gruba ayrıldı ve ADC değerleri istatistiksel analiz yöntemleriyle karşılaştırıldı. Yine lezyonların ADC değerleri ile DWI özellikleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışıldı. Bulgular: Her iki grupta metastazların solid komponentinden yapılan ölçümlerde ADC değerleri (grup1: 1.105x10-3mm2/sn, grup2: 1.099x10-3mm2/sn) normal beyin parankim ADC değerlerine (grup1: 0.790x10-3mm2/sn, grup2: 0.801x10-3mm2/sn) göre yüksek olup istatistiki olarak anlamlı bulundu (p˂0,001). Grupların kendi aralarında karşılaştırılmasında solid kesimler, kistik komponent ve normal beyin parankiminden yapılan ADC ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.931, p=0.274, p=0.432). Sonuç: Çalışmamızda metastazların tamamında normal beyin parankimine göre daha yüksek ADC değerleri saptanmış olup bu sonuç literatürde yer alan çalışmalardaki sonucu destekler niteliktedir. Ancak meme karsinomunun histolojik tipine göre metastazlar arasında ADC değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Daha geniş olgu serileriyle yapılacak benzer çalışmalar daha net ve ayrıntılı verilerin elde edilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cases diagnosed with breast cancer and developing brain metastases during the follow-up period were included in this study. By calculating the diffusion-weighted imaging (DWI) and apparent diffusion coefficient values of brain metastases, the relationship between the histological type of breast cancer was evaluated. Method: Between May 2008 - April 2011, 57 female patients who had been previously diagnosed with breast cancer in the radiology clinic were included in the study. The cases were divided into two groups by their histological types: the invasive ductal carcinoma (n=46) and others [(invasive lobular carcinoma (n=7), comedo carcinoma (n=2) and papillary-cribriform carcinoma (n=2)]. ADC values in both groups were compared by statistical analysis methods. The relationship between ADC values and DWI characteristics of the lesions determined. Results: ADC values were higher than normal brain parenchyma(group1: 0.790x10-3mm2/sec, group2: 0.801x10-3mm2/sec) , ADC values in measurements made from the solid component of metastases (group1: 1.105x10-3mm2/sec, group2: 1.099x10-3mm2/sec) in both groups, and it was statistically significant (p˂0.001). The statistical analyses showed that inter-group comparisons, no statistically significant difference was observed in ADC values measured from solid sections, cystic components, and normal brain parenchyma (p=0.931, p=0.274, p=0.432). Conclusion: In our study, ADC values were higher in all metastases when compared to the normal brain parenchyma, and this result supports the results of the studies in the literature. However, no statistically significant difference was found in the comparison of ADC values of the groups formed according to histopathological subtypes. Similar studies with expanded case series are required to obtain more clear and detailed data.