Çeltik üreticilerinin sürdürülebilir tarım algılamaları ve çiftçilik uygulamalarının analizi: Edirne ili İpsala ilçesi örneği
Analysis of paddy farmers' sustainable agriculture perception and farming practices: A case study Ipsala district of Edirne province
- Tez No: 700463
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada Edirne ilinin İpsala ilçesinde çeltik üreticilerinin sürdürülebilir tarım algılamaları ve çiftçilik uygulamalarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini Edirne ilinin İpsala ilçesinde faaliyet gösteren 89 çeltik üreticisinden anket yöntemiyle elde edilen birincil veriler oluşturmuştur. Elde edilen veriler, üreticilerin orta düzeyde ve yüksek düzeyde sürdürülebilir tarım algılamasına sahip olmalarına göre iki gruba ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; incelenen işletmelerde üreticilerin %41.57'sinin orta düzeyde, %58.43'ünün yüksek düzeyde sürdürülebilir tarım algılamasına sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma bölgesinde çeltik üreticilerinin %31.46'sının toprak analizi yaptırdığı, toprak analizi yaptıran üreticilerin %67.86'sının toprak analizi sonucuna göre gübre kullandığı, %7.87'sinin ahır gübresi kullandığı, %38.20'sinin zirai ilaçların kullanım talimatına göre ilaçlama yaptığı ve %84.27'sinin hasat-harman işlemlerinden sonra tarlada kalan çeltik saplarını yaktıkları saptanmıştır. Çeltik üreticilerinin sürdürülebilir tarım algılamalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi için yapılan faktör analizi sonuçlarına göre; 30 değişkene ait öz değerlerden (Eigen value) dokuz faktöre ait öz değerin bir'den büyük olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle faktör analizi sonuçları dokuz faktör dikkate alınarak incelenmiştir. Bu dokuz faktör toplam varyansın %72.35'ni açıklamaktadır. Birinci faktör olan“Çevresel duyarlılık faktörü”nün daha fazla faktör yüküne sahip olduğu ve en önemli açıklayıcı faktör olduğu belirlenmiştir. Toplam varyansın %15.97'sinin bu faktör tarafından açıklandığı tahmin edilmiştir. Lojistik regresyon analiz sonuçlarına göre; çiftçilerin sürdürülebilir tarım algılamalarının orta ve yüksek düzeyde olma olasılığı ile çiftçinin yaşı, kendi ürettiği çeltik tohumluğunu kullanma durumu, tarımsal sigorta yaptırma durumu, İTU yapma durumu, tarımsal yayım etkinliklerine katılım durumu ve internet kullanma durumu arasında istatistiki olarak önemli bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the sustainable agriculture perceptions and farming practices of rice producers in İpsala district of Edirne province. The primary data of the research was obtained from 89 paddy rice producers operating in the İpsala district of Edirne province. The data were analyzed into two groups according to the producers' perception of medium and high level of sustainable agriculture. According to the research results; it was determined that 41.57% of the farmers in the examined farms had a moderate level and 58.43% had a high level of perception of sustainable agriculture. In the research area, 31.46% of the paddy farmers had soil analysis, 67.86% of the farmers used fertilizer according to the results of soil analysis, 7.87% used barnyard manure, 38.20% applied pesticides according to the instructions for use of pesticides, and 84.27% was determined that the paddy straw burned the remaining paddy stalks in the field after the harvest-threshing processes. According to the results of the factor analysis carried out to determine the factors affecting the sustainable agriculture perceptions of paddy farmers; Eigen values of 30 variables (Eigen value) were found to be greater than one for nine factors. For this reason, factor analysis results were analyzed by considering nine factors. These nine factors explain 72.35% of the total variance. It was determined that the first factor, the“environmental sensitivity factor”, had a higher factor load and was the most important explanatory factor. It was estimated that 15.97% of the total variance was explained by this factor. According to the logistic regression analysis results; a statistically significant relationship was found between the probability of the farmers' perception of sustainable agriculture being at a moderate and high level and the age of the farmer, the use of paddy seeds produced by farmers themselves, the status of having agricultural insurance, the status of making (GAP), the status of participation in agricultural extension activities and the status of internet use.