Sağlık işletmelerinde bütünleşik sağlık tesis yönetim sistemi için model önerisi
Model proposal for integrated facility management system in healthcare organizations
  1. Tez No: 700481
  2. Yazar: ERMAN KEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Çalışmamızın amacı ikinci basamak sağlık hizmeti sunan A2 rolündeki bir kamu hastanesinde etkin, verimli ve hasta güvenliğini temin eden bir tesis yönetiminin sağlanabilmesi amacıyla stratejiler önermektir. Bu araştırma 23. Sağlık Hizmet Bölgesi içinde yer alan Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın deseni keşfedici sıralı karma yöntemdir. İki temel bölümden oluşan çalışmanın ilk aşamasında nitel, ikinci aşamasında ise nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini hastanenin tüm personeli oluşturmaktadır. Nitel araştırma aşamasında, amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt (kriter) örnekleme yönetimi kullanılmıştır. Kriter veya ölçüt olarak hastanenin en az bir biriminin yöneticisi veya sorumlusu olunması belirlenmiştir. Üst, orta ve alt düzey olmak üzere toplamda 51 yönetici ile birebir derinlemesine görüşme planlanmış ancak 39 yönetici ile görüşme sağlanmıştır. Veri toplama tekniği olarak bireysel görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler için MAXQDA 2020 Pro programı kullanılarak yönlendirilmiş içerik analizi yapılmıştır. Nihai olarak 14 farklı ihtiyaç grubu ve 43 farklı ihtiyaç belirlenmiştir. Nicel araştırma aşamasında, nitel analiz sonucu oluşan veriler kullanılarak belirlenen ihtiyaç gruplarının hastane açısından önceliğini belirlemek amacıyla nihai karar verici pozisyonda yer alan (orta ve üst düzey) 12 farklı yöneticinin görüşünün alınması hedeflenmiştir. Bu aşamada veri toplama tekniği olarak AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) anketi kullanılmış ve 7 farklı yöneticiye uygulanabilmiştir. İhtiyaç gruplarının önceliklerinin belirlenmesi Microsoft Excel programı ile AHP yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre karar vericilerin (hastane yönetiminin) öncelikli olarak, sırasıyla acil durumlara hazırlık ve iş sürekliliği, insan faktörleri ve iletişim başlıkları altında belirlenen ihtiyaçlara yönelik önlemler alması gerekliliği doğmuştur. Çevresel yönetim ve sürdürülebilirlik ihtiyaç grubu ise son öncelikli grup olarak belirlenmiştir. Araştırmada tespit edilen ihtiyaç gruplarının belirlenen öncelikleri çerçevesinde öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop strategies to provide an effective, efficient, and patient safety facility management in a public hospital in the role of A2 providing secondary health care services. This research was carried out in Tekirdağ Çorlu State Hospital, which is in the 23rd Health Service Region. The design of the research is the exploratory sequential mixed method. In the first stage of the study, qualitative methods were used, and in the second stage, quantitative methods were used. The universe of the research consists of all the staff of the hospital. In the qualitative research phase, criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used. As a criterion, it has been determined to be the manager or responsible of at least one unit of the hospital. It was aimed to conduct one-to-one in-depth interviews with a total of 51 managers, including upper, middle, and lower level, but only 39 managers were interviewed. Individual interview method was used as data collection technique. For the data obtained in the study, directed content analysis was performed using the MAXQDA 2020 Pro program. Finally, 14 different need groups and 43 different needs were determined. In the quantitative research phase, it was aimed to get the opinions of 12 different managers who are in the final decision-making position (middle and senior) to determine the priority of the need groups determined by using the data obtained as a result of the qualitative analysis. At this stage, the AHP (Analytical Hierarchy Process) questionnaire was used as a data collection technique and could be applied to 7 different managers. The priorities of the need groups were determined using the Microsoft Excel program and the AHP method. According to the results of the analysis, decision makers (hospital management) should primarily take measures for the needs determined under the headings of emergency preparedness and business continuity, human factors, and communication, respectively. The environmental management and sustainability need group was determined as the last priority group. In the research, suggestions were given within the framework of the determined priorities of the identification need groups.