Çinin Doğu Türkistan üzerindeki soykırımı ve asimilasyon politikası
The genocide of the Chinese on East Türkistan and the asymilation policy
- Tez No: 700482
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarihi boyunca dünyanın bir çok bölgesinde gelişen Irkıçı tutumlar, soykırım ,İnsan hakları İhlalleri,Asimilasyon baskıcı politikaları yaşanmaktadır. Yaklaşık yetmiş senedir devam eden Çin'in Doğu Türkistan üzerindeki zulmüne karşı dur demeliyiz.Doğu Türkistan Asya'nın kalbi olarak bilinmektedir,Ayırıca islam madeniyetin en önemli yeridir.Çinliler tarafından bölgede yaşayan Uygur Türklerin dinlerini yaşamaları,dillerini kullanmaları ve kültürlerin yaşatmaları engellenmektedir.Çin kömünist rejimi tarafından Doğu Türkistan Uygurları yasalara uyulması tabi tutulmaktadır.2013'te yayımlanan İnsan Hakları raporuna göre Çinin bölgede yaygın bir ayrımcılık ve azınlık haklarına karşı hak tanınmaması ve dini faaliyetlerine yönelik baskı ve artan bir kültürel,etnik sindirme politikası uyuguladığı ifade edilmiştir.Çinin Birleşmiş Milletler güvenlik konseyin'deki (BMGK)konumu, Uluslararası politikadaki ekonomik ve siyasi gücü Doğu Türkistan'daki yaşanan zulmü görmezlikten gelinmesine sebep olmaktadır.Çinin Sincan bölgesinde yapılan araştırmaları devam etmektedir, Bölgede yer altı zenginliklerine sahip bir bölge olarak bilinmektedir. Çin kimyasal füze denemelerini Doğu Türkistan bölgesinde uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Racist attitudes, genocide, human rights violations, and assimilation oppressive policies have been developing in many parts of the world throughout its history. We should say stop against China's persecution on East Turkistan, which has been going on for nearly seventy years. Eastern Turkistan is known as the heart of Asia. It is also the most important place of the Islamic mining. Uyghur Turks living in the region are prevented from living, using their languages and cultures. According to the Human Rights report published in 2013, China has implemented a policy of increasing cultural and ethnic intimidation and an increasing cultural and ethnic intimidation policy for religious activities, according to the Human Rights report published in 2013. its position in the council (UNSC), its economic and political power in international politics, ignores the persecution in East Turkestan. It is known as an area with underground riches in the region. Chinese chemical missile experiments are carried out in the East Turkestan region.