Koroner arter hastalığında Leptin ve hs CRP düzeyleri
Leptin and hs CRP levels ad coronary artery disease
  1. Tez No: 281579
  2. Yazar: SEZEN ÖZAVCI AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYRIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Koroner Arter Hastalığı (KAH) ülkemizde ve tüm dünyada mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenidir. Vücuttaki inflamatuvar yanıtın erken bir göstergesi olarak düzeyleri yükselen C-reaktif protein (CRP) ile obezite etyolojisinde önemli yeri olan leptin ile KAH arasındaki ilişkiyi gösteren kısıtlı sayıda çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma ile vücut enerji dengesi düzenleyicisi olan ve obezite patogenezinde rol oynadığı düşünülen leptin ve hs-CRP ile KAH arasındaki ilişki araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında, koroner arter hastalığı (KAH) düşünülüp koroner anjiyografi sonucu pozitif olan 83 kişi hasta grubunu (1. grup), anjiyo sonucu negatif olan 17 kişi kontrol grubunu (2. grup) ve kardiyolojik açıdan sağlıklı olduğu düşünülen 40 kişi ise diğer kontrol grubunu (3. grup) oluşturdu. Hs-CRP nefelometrik yöntemle, leptin ise Eliza yöntemiyle çalışıldı.Bulgular: Anjiyografi sonucuna göre hasta olan grup (1. grup) ile anjiyografiye girmeyen kontrol grubu (3. grup) arasında hs-CRP düzeyleri karşılaştırıldığında, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak 1. grupta anlamlı derecede yüksek bulundu ( p=0,005). 2. grupta leptin ile hs-CRP düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon gözlendi (p= 0,034).
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary Artery Disease (CAD) is the major reason of mortality and morbidity in our contry as well as all throughout the world. There is limited number of studies in the literature describing the relationship of CAD with C-Reactive Protein (CRP) which is an early marker of inflammatory response by increased levels and leptin which has an important role in the etiology of obesity. This study aimed to investigate the relationship of CAD with leptin and hs-CRP as regulators of body energy balance and affectors of obesity pathogenesis.Material and Methods: This study involved 83 patients evaluated at Çukurova University Faculty of Medicine Department of Cardiology with CAD diagnosis having positive coronery angiography results as the patient group (1st group). Control group involved 17 individuals with negative coronery angiography results (2nd group). Negative control group, on the other hand, included 40 individuals who were thought to be healty from the cardiological point of view (3rd group). Hs-CRP was evaluated by nefelometric analysis where ELISA method was used for leptin examination.Findings: The comparison of hs-CRP levels between the patient group according to the angiography results (1st group) and the group which did not receive angiography (3rd group) revealed a statistically significant difference (p=0.005). In the 2nd group, a directly proportional corelation was observed between leptin and hs-CRP (p=0.034).