Koroner Arter Hastalarında Humanin, MOTS-C, Caveolin-1, Neprilisin ve Leptinin Hastalığın Şiddeti ve Obeziteye Göre Değerlendirilmesi
Evaluation of Humanin, MOTS-C, Caveolin-1, Neprilysin, and Leptin According to Disease Severity and Obesity in Coronary Artery Patients]
  1. Tez No: 815559
  2. Yazar: AYŞE EYLÜL ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaçlar : Çalışmamızın amacı, koroner arter hastalarında Humanin, MOTS-C , Caveolin-1,Neprilysin ve Leptin düzeylerinin hastalığın şiddeti ve obezite varlığına göre değerlendirilmesi ve hastalığın patofizyolojisi üzerine olan olası etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem : Kliniğe başvuran bireylerden (n:80) anjiyografi işlemi öncesi kan örneği alındı. Hastalar (n:60) tıkalı damar sayısına göre ve obeziteye göre alt gruplara ayrıldı. Parametrelerin düzeyleri ELİSA prensibi ile ölçüldü. Hastalığın şiddeti gensini skoruna ; obezite durumu ise DSÖ'ye VKİ sınıflandırılmasına göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the levels of Humanin, MOTS-C, Caveolin-1, Neprilysin, and Leptin in patients with coronary artery disease (CAD) based on disease severity and the presence of obesity, and to investigate their potential effects on the pathophysiology of the disease. Materials and Methods: Blood samples were collected from individuals (n=80) before the angiography procedure. Patients (n=60) were divided into subgroups based on the number of blocked vessels and the presence of obesity. The levels of the parameters were measured using the ELISA method. The severity of the disease was determined by the Gensini score, and the presence of obesity was classified according to the WHO ,BMI classification.