Damızlık bıldırcın yumurtalarına ın ovo pregnenolon enjeksiyonunun kuluçka performansına etkileri
Effects of in ovo pregnenolone injection into breeder quail eggs on incubation performance
- Tez No: 700496
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
Bu deneme damızlık bıldırcın yumurtalarına in ovo pregnenolon enjeksiyonunun kuluçka özellikleri ve çıkış sonrası performans kriterlerine etkilerini araştırmak için yürütülmüştür. Denemede 56 haftalık yaştaki damızlık Japon bıldırcınlarından elde edilen 200 adet yumurta kullanılmıştır. Çıkış sonrası civcivler % 24 HP ve 2900 Kkal ME/kg içeren bıldırcın civciv büyütme yemi ile yemlenmişlerdir. In ovo enjeksiyon uygulamasında çözelti için etil alkol (Sigma – Aldrich) ve pregnenolon (Sigma – Aldrich) kullanılmıştır. Deneme protokolü aşağıdaki gibidir: Kontrol Grubu : Yumurtalara hiçbir muamele uygulanmamış, kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Deneme Grubu : Yumurtalara %70'lik etil alkol + %99'luk pregnenolon içeren çözeltiden (100 ml çözelti 100 mg pregnenolon içermektedir.) in ovo 0.1 ml enjekte edilmiştir (0.1 ml çözelti 0.1 mg pregnenolon içermektedir.). Denemede her bir grup, her biri 25 yumurta içeren 4 alt gruptan oluşturulmuş olup, toplam 200 adet yumurta kullanılmıştır (2 Grup x 4 Alt Grup x 25 Yumurta = 200 Yumurta). Yumurtalar deneme prosedürüne uygun olarak inkübasyon tablalarına yerleştirilmişlerdir (Her bir uygulama için 4 tekerrür x 25'er yumurta = 100 yumurta). İnkübasyonun 14. günü tamamlandıktan sonra yumurtalara in ovo pregnenolon uygulaması yapılmıştır. Yumurtaların küt ucu % 70'lik etanol ile dezenfekte edildikten sonra mikro-matkapla delinip, enjektörle 0.1 ml çözelti (0.1 mg pregnenolon içermektedir) amniyotik sıvıya enjekte edilmiştir. Uygulamadan sonra mikro-matkap deliği alçı ile kapatılıp her bir alt grupta 25 yumurta olacak şekilde yumurtalar çıkış tepsilerine yerleştirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This trial was conducted to investigate the effects of in ovo pregnenolone injection in breeder quail eggs on hatchability characteristics and post-hatching performance criteria. In the experiment, 200 eggs obtained from 56 weeks old breeder Japanese quails were used. Incubation; It consists of two processes as development and hatching, the first 14-day process is called development, and the process until exit after that is called hatching. After hatching, the chicks were fed with quail chick breeding feed containing 24% HP and 2900 Kcal ME/kg. Ethyl alcohol (Sigma – Aldrich) and progesterone (Sigma – Aldrich) were used for solution in in ovo injection application. The trial protocol is as follows: Control Group: No treatment was applied to the eggs and they were considered as the control group. Experimental Group: In ovo 0.1 ml of solution containing 70% ethyl alcohol + 99% pregnenolone (100 ml solution contains 100 mg pregnenolone) was injected into the eggs (0.1 ml solution contains 0.1 mg pregnenolone.) . In the experiment, each group was formed from 4 subgroups, each containing 25 eggs, and a total of 200 eggs were used (2 Groups x 4 Subgroups x 25 Eggs = 200 Eggs). Eggs were placed in incubation trays in accordance with the trial procedure (4 replications x 25 eggs for each application = 100 eggs). After the 14th day of incubation was completed, in ovo injection was applied to the eggs. After disinfecting the blunt end of the eggs with 70% ethanol, they were drilled with a micro-drill and 0.1 ml of solution was injected into the amniotic fluid with a syringe. After the application, the micro-drill hole was covered with plaster and the eggs were placed in the hatching trays with 25 eggs in each subgroup. In ovo pregnenolone injection negatively affected hatchability and hatchability compared to the control group (85% vs. 50% for hatchability, and 91.4% vs.