(p,q)-fibonacci kuaterniyon ve oktonyon polinomları üzerine
On the (p,q)-fibonacci quaternion and octonion polynomials
- Tez No: 700495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZKOÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmına yer verilmiştir. İkinci bölümde, önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, (p,q)-Fibonacci ve (p,q)-Lucas kuaterniyon polinomları tanımlanmış, bu polinomlar ile ilgili Binet formülü, Catalan özdeşliği, Cassini özdeşliği, binom toplam formülleri ve üreteç fonksiyonu ile ilgili yeni özdeşlikler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, (p,q)-Fibonacci ve (p,q)-Lucas oktonyon polinomları tanımlanıp, (p,q)-Fibonacci ve (p,q)-Lucas kuaterniyon polinomları ile ilgili elde edilen benzer sonuçlar (p,q)-Fibonacci ve (p,q)-Lucas oktonyon polinomları içinde bulunmuştur. Son bölümde bu tez için sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, we have given preliminaries and some basic definitions and theorems which will be used in the next sections. In the third chapter, (p,q)-Fibonacci and (p,q)-Lucas quaternion polynomials are defined and Binet formula, Catalan identity, Cassini identity, binomial summation formula and new identities corresponding generating function are derived. In the fourth chapter, (p,q)-Fibonacci and (p,q)-Lucas octonion polynomials are defined and some results which are similar to the (p,q)-Fibonacci and (p,q)-Lucas quaternion polynomials are computed. In the last chapter, we give the corollaries and suggestions of this thesis.