Bebek ve çocuk giyim işletmelerindeki illüstrasyon ve teknik çizim süreçlerinin tasarımcı görüşleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of illustration and technical drawing processes in baby and kids clothing businesses in the scope of designer wiews
- Tez No: 700514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tasarım, insan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan, genel görünüm, işlevsellik, teknoloji ve üretim gibi yüksek seviyede yenilik sağlayan özelliklere sahiptir. Karışık bir süreç yapısına sahip olsa da özünde düzenli bir olgudur. Tasarım ar-ge içinde var olur ancak seçilen tasarımların modellenmesi ve test edilmesinden sonra yeni ürün ortaya çıkmasına dayanır. Firmaları farklı koleksiyonlar hazırlamaya iten nedenler; çevre koşulları, teknolojik gelişmeler, rekabet, tüketici talepleri, moda, ekonomik yöntemler, kanuni düzenlemeler, ahlaki-töresel inançlar ve zaman kavramıdır. Hazır giyim firmalarında tasarımcıların doğru kararlar verebilmeleri için müşterilerini iyi tanımaları, onların istek ve arzularını doğru bir şekilde analiz edebilmeleri, müşterilerin moda ürün beklenti düzeylerini tespit edebilmeleri, işletmenin üretim potansiyelini iyi bilmeleri, sezon trendlerini takip etmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla Bursa ilinde faaliyet gösteren bebek ve çocuk hazır giyim firmalarında sektörel gereklilikleri araştıran ve sağlayan moda tasarımcılarının ise bu bilgileri yaratıcı ve özgün biçimde tasarımlarına aktarabilmesi gerekir. Giyilebilir ve müşteriler tarafından tercih edilir ürünler geliştirmek için ise tasarımcılar zihinsel olarak düşüncelerini çizime dökebilmelidir. Moda tasarım sürecinde çizim teknikleri sürecinin önemli boyutudur. Araştırmada; Bursa'da faaliyet gösteren bebek ve çocuk giyim işletmelerindeki tasarımcıların moda tasarım süreçlerinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerini, çizim tekniklerini, illüstrasyon ve teknik çizim konusundaki düşüncelerini belirlemek amaçlanmıştır. Betimsel araştırma kapsamında tarama modelinin kullanıldığı çalışmada 321 sayıda işletmeden 33 tasarımcı ile bilgisayar ortamında görüntülü görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılandırılmış görüşme formu ile sorulan sorulardan elde edilen görüntü ve ses kayıtlarının öncelikli olarak transkripsiyonu yapılmıştır. Yazılı hale getirilen görüşme kayıtları içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; bebek ve çocuk giyimi tasarımcı alanındakilerin tasarımcılarını bilgisayar ortamında gerçekleştirdikleri tasarım sürecinde teknik çizim yapıldığı, illüstrasyon çizimlerinin kullanılmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design has features that aim to meet human needs and provide a high level of innovation such as general appearance, functionality, technology and production. Although it has a complex process structure, it is essentially an ordered phenomenon. The design exists in R&D but is based on the emergence of new products after modeling and testing selected designs. The reasons that push companies to prepare different collections; environmental conditions, technological developments, competition, consumer demands, fashion, economic methods, legal regulations, moral-traditional beliefs and the concept of time. It is of great importance for designers in ready-made clothing companies to know their customers well, to analyze their wishes and desires correctly, to determine the fashion product expectation levels of customers, to know the production potential of the business well, and to follow seasonal trends in order to make the right decisions. For this purpose, fashion designers who research and provide sectoral requirements in baby-child ready-made clothing companies operating in Bursa should be able to transfer this information to their designs in a creative and original way. In order to develop wearable products that are preferred by customers, designers should be able to mentally draw their thoughts. In the fashion design process, drawing techniques are an important dimension of the process. In the research; ıt is aimed to determine the activities of the designers in the baby and children's clothing businesses operating in Bursa during the fashion design processes, their drawing techniques, their thoughts on illustration and technical drawing. In the study, in which the scanning model was used within the scope of the descriptive research, video interviews were conducted with 33 designers from 321 companies in the computer environment. The images and audio recordings obtained from the questions asked with the structured interview form were primarily transcribed. Written interview records were evaluated by content analysis method. According to the findings obtained from the research, it was determined that technical drawings were made and illustration drawings were not used in the design process, in which the designers of baby and children's clothing designers carried out their designers in the computer environment.