Yatılı bölge ortaokullarının iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesi (Karakoyunlu Iğdır örneği)
Risk assessment of regional boarding secondary schools in terms of occupational health and safety (The case of Karakoyunlu İgdir)
- Tez No: 700513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yatılı bölge ortaokulları(YBO)'nın iş sağlığı ve güvenliği(ISG) çalışmalarını gözlemleyerek risk değerlendirmesi yapılması amaçlanmıştır. Bunu yaparken riskler önem sırasına göre kategorize edilmiş olup, ona göre önlemler alınmaya çalışılmıştır. Böylece okullarda yapılan işler sonucunda ya da okul içinde ve dışında öğrenciler ve personeller için zarara neden olabilecek her türlü riskler yorumlanmış ve ona göre gerekli tedbirler alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada; Iğdır İlinde bulunan, Karakoyunlu Gazi Yatılı Bölge Ortaokulu açısından meydana gelebilecek riskler belirlenmiştir. Bu yapılırken de daha çok gözlem metodu ile veri toplanmıştır. Okul yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri ve personelleri ile risk durumları konuşulmuş meydana gelebilecek tehlikeli durumlar açısından bir toplantı yapılmış. İncelenmiş olan okulun içerisinde ki tüm sınıflarda pencerelere güvenlik kilidi takılmış, merdivenlere kaydırmaz bantlar yapıştırılmış, merdiven boşluklarına güvenlik ağı çekilmiş, tüm dolaplar sabitlenmiş, yedek aydınlatma ve jeneratör sistemi kurulmuş, yemekhane ve mutfakta öğrenciler için gerekli önlemler alınmış ve hijyen sağlanmış, pansiyonda bulunan pencereler için de emniyet kilidi takılmış, banyo ve tuvaletler için kaygan zemin çalışmaları yapılmış, yangın alarm sistemleri kurulmuş, kişisel koruyucu donanımlar konusunda idarecilere ve öğretmenlere yönelik seminerler düzenlendiği gözlemlenmiştir. Böylece, özellikle yatılı bir okul olması sebebiyle öğrencilerin yuvası olarak gördüğü okul ortamı en güvenli hale getirilmeye çalışılmıştır. Okullarda risk analizi yapmak gelecekte ortaya çıkabilecek tehlikeli olayları yüksek oranda engelleyebileceği için büyük önem taşır. MEB tarafından görevlendirilen kişi, idareciler ve öğretmenler ile çalışmalar yapmalı, çıkabilecek acil durumlar için acil durum eylem planı hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make a risk assessment by observing the occupational health and safety (ISG) studies of regional boarding secondary schools (YBO) within the framework of laws and regulations. While doing this, the risks were categorized in order of importance and measures were taken accordingly. Thus, all kinds of risks that may cause harm to students and staff as a result of the work done in schools or inside and outside the school have been interpreted and necessary measures have been taken accordingly. In this study; The risks that may occur in terms of Karakoyunlu Gazi Regional Boarding Secondary School in Iğdır have been determined. While doing this, data was collected mostly by observation method. Risk situations were discussed with school administrators, teachers, students and staff, and a meeting was held in terms of dangerous situations that may occur. Security locks were installed on the windows in all classrooms in the examined school, non-slip tapes were attached to the stairs, safety nets were drawn in the stairwells, all the cabinets were fixed, backup lighting and generator systems were installed, necessary precautions were taken for the students in the cafeteria and the kitchen and hygiene was ensured, for the windows in the hostel. It was observed that safety locks were installed in the building, slippery floor studies were carried out for bathrooms and toilets, fire alarm systems were installed, and seminars were organized for administrators and teachers on personal protective equipment. Thus, the school environment, which is considered as a home for students, has been tried to be made the safest, especially since it is a boarding school. Risk analysis in schools is of great importance as it can prevent dangerous events that may occur in the future at a high rate. The person assigned by the Ministry of National Education should work with administrators and teachers, and an emergency action plan should be prepared for emergencies that may arise.