Televizyon dizilerindeki tasavvufi göstergelerin İbn Arabi'nin tasavvufi bakış açısıyla göstergebilimsel analizi: 'Vuslat' dizi örneği
Semiotics analysis of the soufism indicators in television series from Ibn Arabi's soufism perspective: The example of Vuslat series
- Tez No: 700523
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Religion, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı Tasavvufi öğretilerin de yapıldığı“Vuslat”dizi örneği üzerinden göstergebilimsel analiz yapmaktır. Tasavvufi derin anlamların önemini arz etmek ve bu kapsamda oluşan bir dizinin anlatısının Tasavvufi manalarla güçlü olduğuna vurgu yapmaktır. Bu manada, İbn Arabi'nin düşünce dünyasından ve Satranc-ı Urefa'dan yararlanılmıştır.“Tasavvuf ve Sinema”başlığı kapsamında incelemelerin yapıldığı bölümde diğer tez ve makalelerde göstergebilimsel analiz açısından“deruni”bir bakış bulunamamıştır. Çalışmalar farklı noktalara değinse de özellikle İbn Arabi'nin düşünce dünyası ile tam olarak özdeşleşen bir teze rastlanamamıştır. Bu noktada bir tezde İbn Arabi'den bahsedilse de göstergebilimsel analizden ziyade öykü çözümlemesi yapılmıştır. Tezi bu kapsamda düşündüğümüzde“Vuslat”dizisi göstergebilim yöntemiyle incelenmiştir. Dizide tasavvufi bir yönle İbn Arabi'nin epistemolojik yaklaşımı ve simgesel yaklaşımı Satranc-ı Urefa oyunuyla beraber vurgulanmaktadır. Tüm bölümler izlendikten sonra simgesel boyutun ağırlıklı olduğu incelemede dizide İbn Arabi ve Satranc-ı Urefa ile birlikte anlamların çok yoğun olduğu tespit edilmiş ve bu perspektiften göstergebilimsel analizlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to make a semiotic analysis on the example of the“Vuslat”series, in which Sufi teachings are also made. It is to present the importance of deep Sufi meanings and to emphasize that the narrative of a series formed in this context is strong with Sufi meanings. In this sense, Ibn Arabi's world of thought and Satranc-ı Urefa were used. In the section where the studies were carried out within the scope of“Soufism and Cinema”, no“internal”view was found in terms of semiotic analysis in other theses and articles. Although the studies touched on different points, a thesis that was fully identified with Ibn Arabi's world of thought could not be found. Even though it is mentioned that, story analysis was made rather than semiotic analysis. Considering the thesis in this context, the“Vuslat”series was examined with the method of semiotics. In the series, Ibn Arabi's epistemological approach and symbolic approach with a mystical aspect are emphasized together with the play of Satranc-ı Urefa. It was determined that the meanings were very intense together with Ibn Arabi and Satranc-ı Urefa in the series, and semiotic analyzes were included from this perspective.