The impact of national culture on e-impulse buying behavior: A comparative study of Turkey and Pakistan
Ulusal kültürün e-darbe satın alma davranışına etkisi: Türkiye ve Pakistan karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 700522
- Danışmanlar: DR. MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anlık satın alma, müşterilerin toplam harcamalarının neredeyse yüzde 50'sini oluşturmaktadır. Teknolojinin müşterilere satın alma seçeneklerinde sonsuz fırsatlar sunduğu bir çağda; e-dürtü, satın alma ve e-ticarette önemli bir unsur haline geldi. E-ticaret platformunda tüketici davranışı, yoğun olarak araştırılan alanlardan biridir. Tüketicinin çevrimiçi anlık satın alma davranışı, disiplinler arasında artan bir ilgi görmektedir. Bu çalışma, tüketicinin e-anlık satın alma davranışı üzerindeki bireysel ve belirsizlikten kaçınma dahil olmak üzere kültürel boyutun iki temel unsuru arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Gelecekteki araştırmalar için ileriye dönük bir bakışla sona ermektedir. Çalışmada, farklı kültürel yönelime sahip olan Türkiye ve Pakistan'dan örnekler kullanıldı. Analiz için Türkiye'den 152 katılımcı ve Pakistan'dan 153 katılımcı kullanıldı. Türkiye ve Pakistan'dan alınan örnek verilerde test edilen modellere dayanan bulgular, bireycilik / kolektivizm ve belirsizlikten kaçınma hipotezinin ve bunların çevrimiçi anlık satın alma üzerindeki etkisinin reddedildiğini ve sıfır hipotezinin kabul edildiğini göstermektedir. Bireycilik / kolektivizm ve belirsizlikten kaçınmanın çevrimiçi anlık satın alma üzerinde önemli bir etkisi olmadığı belirtilmektedir. Türkiye verileri, kümülatif regresyon değeri Pakistan sonuçlarından biraz daha yüksek olduğu için Pakistan verileriyle karşılaştırıldığında çeşitliydi. Ancak aynı hususlarda en fazla verinin üniversite öğrencilerinden toplandığı ve veri toplama aracının etkili olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, aracın araştırma ortamlarına ve nüfus demografisine uygun olarak uyarlanması gerekmektedir. Türkiye'nin verileri, Pakistan'ın verileriyle karşılaştırıldığında çeşitliydi. Türkiye'deki verilerin büyük çoğunluğu üniversite öğrencilerinden toplanmıştır ve veri toplama aracı etkili bulunmamıştır ve aracın tüm kültürel yönleri dikkate alınarak uyarlanması gerekmektedir. Gelecekteki çalışmalar, davranış yönlerini etkili bir şekilde incelemek için tüm kültürel yönler ile çevrimiçi anlık satın alma davranışı arasındaki bağlantıya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Impulse buying constitutes almost 50 percent of total spending by customers. In an era where technology providing endless opportunities to customers in buying options, E-impulse buying has become an important element in e-commerce. Consumer behavior in e-commerce platform is one of extensively researched area. Online impulse buying behavior of consumer has drawn increasing attention across disciplines. The study investigates relationship between two key element of cultural dimension including individualistic and uncertainty avoidance on E- impulse buying behavior of consumer. It concludes with a look ahead for future research directions. The study employed samples from two nations from Turkey and Pakistan that have distinct cultural orientation. 152 participants from Turkey and 153 participants from Pakistan were used for analysis. The findings based on models tested in samples data from Turkey and Pakistan show that hypothesis of individualism / collectivism and uncertainty avoidance and their impact on online impulse buying are rejected and null hypothesis accepted. It is implied that individualism / collectivism and uncertainty avoidance have no significant impact on the online impulse buying. The data of Turkey was diverse as compared to the data of Pakistan as the cumulative regression value is slightly higher than that of Pakistan's results. However, same issues have be observed that most data were collected from university students and the instrument for data collection was not effective. Therefore, instrument needs to be adapted in accordance with the research settings and population demographics. The data of turkey was diverse as compared to the data of Pakistan. Majority of data from Turkey was collected from university students and instrument for data collection found not effective and the instrument need to be adapted in consideration of all cultural aspects. Future studies should focus on link between all cultural aspects with online impulse buying behavior to examine the behavior aspects effectively.