Escapism and world-building in Neil Gaiman's fantasy novels
Neil Gaiman'ın fantezi romanlarında gerçekten kaçış ve evren yaratma
  1. Tez No: 700540
  2. Yazar: HÜSEYİN BEHLÜL KANDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Neil Gaiman'ın üç romanı Good Omens, Neverwhere ve The Ocean at the End of the Lane ile bağlantılı olarak fantastik edebiyatın iki özelliği, gerçekten kaçış ve evren yaratma üzerine odaklanmıştır. Fantezinin kaçışçı doğası çoğu zaman gereksiz ve çocukça olmakla eleştirilse de, bu romanların çözümlemeleriyle hem çocuklar hem de yetişkinler için yararlı ve gerekli bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini örneklendirmeyi amaçladım. Bu üç romanda, gerçekten kaçış kavramı yazarın, okurun ve ana karakterin kaçışı olarak kategorize ettiğim üç ayrı tipte uygulanmıştır. Fantezi kullanımı yoluyla kaçışın, diğer şeylerin yanı sıra kendini geliştirmek, kimlik yaratmak ve dünyayı anlamlandırmak gibi bir çok neticeye olanak sağladığı sonucuna varılmıştır. Her üç romandaki kaçışın da evren yaratma ile işbirliği içinde ve ondan ayrılamaz olduğu bulunmuştur. Mitler gibi edebiyatın başlangıcında kökleri bulunan hayali dünyaların yaratılması J.R.R. Tolkien gibi modern fantastik edebiyat yazarları tarafından popüler hale getirilmiştir. Fantezinin ikincil bir dünyaya ait olduğu Tolkienesk fantezilerin aksine, Gaiman romanlarında onu birincil dünyayla birleştirmeyi seçmiştir. İster portal, ister sürükleyici veya isterse müdaheleci türleriyle elde edilmiş olsun, birincil dünyaya doğaüstünün dahil edilmesi, yazarın sadece düşüncelerini okuyucuya iletmesine ve hayal gücünü tatmin etmesine değil, aynı zamanda kaçışın etkilerini de artırmasına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, fantezi türünün ileriye taşınmasında türün bu iki özelliğinin nasıl kullanılabileceğini ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on two aspects of fantasy literature, escapism and world-building, in relation to Neil Gaiman's three novels Good Omens, Neverwhere and The Ocean at the End of the Lane. Although the escapist nature of fantasy is often criticized for being nonessential and juvenile, through the analyses of these novels, I aimed to exemplify how it can be used as a tool that is beneficial and necessary for children and adults alike. In these three novels, the concept is applied in three distinct types which I categorized as the escape of the author, the reader, and the protagonist. It was concluded that through the use of fantasy, escapism can lead to self-improvement, identity creation and making sense of the world among other things. The escapism in all three novels was also found to be in collaboration with and inseparable from world-building. Despite having roots in the beginnings of literature as in myths, the creation of imaginary worlds was made popular by modern fantasy writers such as J.R.R. Tolkien. Unlike Tolkienesque fantasies where fantasy belongs to a secondary world, Gaiman chooses to incorporate it within the primary world in his novels. The inclusion of the supernatural in the primary world whether achieved via portals, immersion, or intrusion, helps the author in different ways to not only convey his thoughts to the reader and satisfy his imaginations but also enhances the effects of escapism. Ultimately, this study tried to acknowledge how two aspects of fantasy could be utilised in moving the genre forward.