Gelişmekte olan ülkelerdeki yenilenebilir enerjinin geleceği
The future of renewable energy in developing countries
  1. Tez No: 700541
  2. Yazar: ESİN ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji, yüzyıllar boyunca insanoğlunun gereksinimlerini karşılaması ve yaşamın devamı için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Sanayi devrimi ile birlikte ekonomik faaliyetlerin gerçekleşebilmesinde temel yapı taşı olan enerji kaynakları ise önemli bir yere sahiptir. Günümüzde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için önemli girdilerden biri olan enerji, ekonomik, sosyal ve çevresel pek çok etkiyi ortaya koymaktadır. Dünya nüfusundaki artış, teknolojik gelişmeler, sanayileşmenin artması, yaşam standartlarının yükselmesi ve artan tüketim harcamaları sonucunda ise enerji talebi hızla artmaktadır. Artan enerji talebi ise petrol, kömür ve doğalgaz gibi tükenebilir ve kıt kaynaklar olan fosil kökenli yenilenemeyen enerji kaynaklarınca karşılanmaktadır. Bu durum son yıllarda enerji talebine sürdürülebilir çözüm yolu arayışında olan ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Dünya ülkelerinin artan enerji talebini temiz ve yerli enerji kaynaklarından karşılaması dışa bağımlılığının azaltılması, küresel ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarının çevreye verdiği zararın en aza indirilmesi açısından son derece önemli bir role sahiptir. Bu durum hükümetleri yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi için çeşitli uygulamalarla teşvik ve destek politikaları üretmeye teşvik etmektedir. Çalışmanın amacı, ekonomik büyüme, yenilenebilir enerji, cari açık ve karbondioksit emisyonu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda 1990-2015 yıllık verileri ışığında Hindistan ve Hollanda örnekleminde karşılaştırmalı ARDL analizi zaman serisi analizi yardımıyla yapılmış, ilgili testler sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For centuries, energy has been an indispensable element for meeting the needs of human beings and for the continuation of life. With the industrial revolution, energy resources, which are the basic building blocks for the realization of economic activities, have an important place. Today, energy, which is one of the important inputs for sustainable economic growth, reveals many economic, social, and environmental effects. As a result of the increase in the world population, technological developments, increasing industrialization, rising living standards, and increasing consumption expenditures, energy demand is increasing rapidly. Increasing energy demand, on the other hand, is met by fossil-based non-renewable energy sources, which are exhaustible and scarce resources such as oil, coal, and natural gas. In recent years, this situation has led countries that are seeking a sustainable solution to their energy demand to renewable energy sources. Meeting the increasing energy demand of the world countries from clean and domestic energy sources has an extremely important role in reducing foreign dependency and minimizing the environmental damage caused by greenhouse gas emissions that cause global warming. This situation encourages governments to produce incentives and support policies with various applications for energy production from renewable sources. The aim of the study is to examine the relationship between economic growth, renewable energy, current account deficit, and carbon dioxide emissions. In this direction, in the light of 1990-2015 annual data, comparative ARDL analysis was made in the samples of India and the Netherlands with the help of time series analysis, and the findings obtained as a result of the relevant tests were interpreted.