Kral Şakir çizgi filminin değerler eğitimi açısından incelenmesi
An analysis of Kral Şakir cartoon in terms of values education
- Tez No: 700542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÜRŞAD YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyolojik bir olgu olan değer; aileden, kişiler arası ilişkilerden, diğer faktörlerden etkilenerek öğrenilen ve yaşam boyu taşınan kimliktir. Toplumun tüm kesimleri tarafından kabul görülerek korunan bu kavram, formal ve informal yolla kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır. Değerler eğitimi; ailede başlayıp okul ile sistemli hale gelir, çevre aracılığıyla şekillenir. Bu anlamda, çocuk dünyasının önemli unsurlarından biri olan çizgi filmlerle de değerler eğitimi verilmeye çalışılmaktadır. Çizgi filmler üzerinden iletilen değerlerin incelenmesi, çocuklara değerlerin nasıl ve ne şekilde kazandırılmak istendiğinin tespiti bakımından önem taşımaktadır. Bu araştırma, 2019 TDÖP içerisindeki on kök değerin Kral Şakir çizgi filminde yer alıp almadığını; yer alan değerlerin de ne sıklıkta ifade edildiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ekseninde yapılandırılan çalışmada, çizgi filmin yayınlanan bölümlerinin tamamına erişildiği için ulaşılabilir evren kullanılmış; bu nedenle örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Verilerin çözümlenmesinde, içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, sıklıkla kazandırılmaya çalışılan kök değerler; yardımseverlik (f=427), sorumluluk (f=188) ve dürüstlük (f=95) olarak tespit edilmiştir. Saygı (f=10), adalet (f=14), öz denetim (f=18), sabır (f=28), vatanseverlik (f=28), dostluk (f=44) ve sevgi (f=79) ortalamanın altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Value, which is a sociological phenomenon; It is a lifelong identity that is learned by being influenced by family, interpersonal relationships and other factors. Values education starts in the family and is shaped by the environment and becomes systematic with the school. Values education is also tried to be given with cartoons, which are one of the important elements of the children's world. This research reveals whether the ten root values in 2019 TDÖP are included in the Kral Şakir cartoon; It has been done in order to reveal how often the values are expressed. An accessible sample was used by accessing all parts of the cartoon, which was structured on the basis of document analysis, one of the qualitative research methods; For this reason, sampling has not been taken. Content analysis was used to analyze the data. As a result of the research, root values that are tried to be gained frequently; helpfulness (f=427), responsibility (f=188) and honesty (f=95). Respect (f=10), justice (f=14), self-control (f=18), patience (f=28), patriotism (f=28), friendship (f=44) and love (f=79) remained under.