Kurumsal yönetim uygulamalarının bağımsız denetim süreçlerine etkisine ilişkin ampirik bir çalışma: Bağımsız denetçilerin görüşleri
An empiric study on the effect of corporate governance practices on independent audit processes: Opinions of independent auditors
  1. Tez No: 700553
  2. Yazar: VOLKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşletmelerin yönetimi açısından kurumsal yönetim uygulamalarının önemi gün ve gün artmaktadır. Kurumsal yönetim uygulamaları işletmelerin hemen hemen tüm süreçlerini etkilemektedir. Bağımsız denetim süreci için de kurumsal yönetim uygulamaları başlıca faktörlerden birisidir. İşletmelerin kurumsal yönetim kapsamında gerçekleştirdikleri çeşitli uygulamaların, bağımsız denetim sürecine ne gibi etkileri olduğunun incelenmesi çalışmanın ana gayesidir. Çalışma deseni bakımından nicel ve betimleyici bir araştırmadır. Araştırmada amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenen 155 bağımsız denetçiye kurumsal yönetim uygulamalarının bağımsız denetim sürecine etkisine ilişkin görüşlerini edinmek amacıyla anket uygulanmıştır. Bağımsız denetçilere uygulanan anketlerden edinilen bulgular irdelenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere frekans analizi, t-testi ve One-Way ANOVA testi uygulanmış ve işletmelerin kurumsal yönetim kapsamında gerçekleştirdikleri çeşitli uygulamaların, bağımsız denetim sürecine ne gibi etkileri olduğu hakkında bağımsız denetçilerin görüşlerine dair çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. BADUDER üyesi bağımsız denetçilerin görüşlerine bakıldığında ; kurumsal yönetim uygulamalarının müşteri seçimi ve işin kabulü aşamasıyla başlayan denetimin planlanması, programın yürütülmesi ve denetimin raporlanması aşamalarında kolaylaştırıcı ve denetimin maliyeti ve süresini azaltıcı bir etkisi olduğu görüşünün olduğu saptanmıştır. Bağımsız denetçilerin demografik özellikleriyle kurumsal yönetim bilgileri ve kurumsal yönetim uygulamalarının bağımsız denetime etkisine ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, eğitim durumu ve unvan demografik değişkenleri anlamlı olarak farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of corporate governance practices is increasing day by day in terms of the management of businesses. Corporate governance practices affect almost all processes of businesses. Corporate governance practices are one of the main factors for the independent audit process. The main purpose of the study is to examine the effects of the various practices carried out by the enterprises within the scope of corporate governance on the independent audit process. It is a quantitative and descriptive study in terms of study design. In the study, a questionnaire was applied to 155 independent auditors selected by purposeful sampling method to obtain their opinions on the effect of corporate governance practices on the independent audit process. The findings obtained from the surveys applied to the independent auditors have been examined. Frequency analysis, t-test and One-Way ANOVA test were applied to the data obtained as a result of the study, and various results were obtained regarding the opinions of independent auditors about the effects of various practices carried out by the companies within the scope of corporate governance on the independent audit process. Considering the opinions of the independent auditors who are the members of BADUDER; It has been determined that corporate governance practices facilitate the planning of the audit, the execution of the program and the reporting of the audit, which starts with the customer selection and acceptance of the job, and has a decreasing effect on the cost and duration of the audit. A significant difference was found between the demographic characteristics of the independent auditors and their views on corporate governance information and the effects of corporate governance practices on independent auditing.