Yeniden örnekleme ve makine öğrenimi teknikleri ile solunum seslerinin otomatik sınıflandırılması
Automatic classification of respiratory sounds with resampling and machine learning techniques
  1. Tez No: 700604
  2. Yazar: HÜSEYİN CİHAD GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsan akciğerlerinden yayılan solunum sinyalleri, bir hastanın akciğerlerinin sağlık durumu hakkında hayati ve belirleyici bilgiler verir. Geleneksel klinik yöntemler, profesyonel göğüs hastalıkları uzmanlarının bu tür sinyalleri doğru şekilde teşhis etmesini gerektirir. Bilgisayar destekli tanım sistemleri bu alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak Bilgisayar Destekli Tanım sistemlerinin yüksek başarım için yeterli miktarda veri kritik öneme sahiptir. Önerilen bu çalışmada, yeniden örneklenmiş solunum ses verilerinden normal/anormal sınıflandırması için otomatik bir tanı sistemi önerilmiştir. Öncelikle, yeniden örneklenmiş ses verilerinden 200'den fazla ses özelliği çıkarımı yapılmış, ardından öznitelik seçim yapılarak tahmin modeline sunulmuştur. Tahmin modelleri için k-En Yakın Komşu, Destek Vektör Makinesi, Naive Bayes, Karar Ağacı ve Rastgele Orman gibi geleneksel Makine Öğrenmesi modelleri kullanılmıştır. Her bir sınıflandırma yöntemi için 10-Kat Çapraz Geçerleme yapılmış, %93-%95 arasında sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Respiratory signals emitted from human lungs provide vital and decisive information about the health status of a patient's lungs. Traditional clinical methods require professional pulmonologists to accurately diagnose such signals. Computer aided identification systems are frequently used in this field. However, sufficient data is critical to the high performance of Computer Aided Identification systems. In this proposed study, an automatic diagnostic system for normal/abnormal classification from resampled respiratory sound data is proposed. First, more than 200 sound features were extracted from the resampled sound data, and then the feature was selected and presented to the prediction model. Traditional Machine Learning models such as k-Nearest Neighbor, Support Vector Machine, Naive Bayes, Decision Tree and Random Forest are used for prediction models. For each classification method, 10-fold Cross Validation was performed and results between 93% and 95% were obtained.