Y ve Z kuşaklarında sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medyada narsisizm
Social media addiction and narcissism in social media in generations Y and Z
  1. Tez No: 700618
  2. Yazar: MEHMET HARMANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sosyal medya, Web 2.0 teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte insan yaşamının her alanını etkisi altına almış bir internet uygulamasıdır. Uygulamaların hızlı ve ucuz olması, her alanda erişilebilirliğinin yüksek olması, hem iş hayatı hem de eğlence yaşamıyla ilgili çok geniş bir uygulama alanına sahip olması sosyal medya kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Güncel ihtiyaçları takip edebilmek için veya daha geniş kitlelere ulaşabilmek için gereklilik olarak görülen sosyal medya uygulamalarının sunduğu pek çok avantaj kısa zaman içinde sosyal medya bağımlılığı kavramının da oluşmasına sebep olmuştur. Sosyal medya uygulamaları, sunduğu hizmet ve kullanım şekli açısından farklı kuşaklara farklı yönleriyle hizmet etmektedir. Kullanımdaki farklılıklar sebebiyle de bağımlılığın belirtileri de farklılaşmaktadır. Bireysel ve toplumsal iyilik hali için sosyal medyanın kuşaklarda kullanım amaçları ile bağımlılığa götüren sebeplerin açıklanabilmesi önemlidir. Bu nedenle bu çalışmadaki amacımız, Y ve Z kuşaklarında sosyal medya bağımlılığı düzeyini, sosyal medya bağımlılığıyla ilişkili olabilecek sosyodemografik değişkenleri ve sosyal medyada narsisizm düzeyini araştırmaktır. Araştırmaya Y kuşağından 328 birey ile Z kuşağından 354 birey katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Yetişkin Formu ve Sosyal Medyada Narsisizm ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medyada narsisizm düzeyi Z kuşağında anlamlı olarak yüksektir. Sosyal medya bağımlılığı ile sosyal medyada narsisizm arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmaktadır ve sosyal medyada narsisizm sosyal medya bağımlılığı varyansının % 22,3'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media is an internet application that has influenced every aspect of human life with the development of Web 2.0 technologies. The fact that applications are fast and cheap, have high accessibility in all areas, and have a wide range of applications related to both business life and entertainment life, makes the use of social media widespread. Many advantages offered by social media applications, which are seen as a necessity in order to follow current needs or to reach wider masses, have led to the emergence of the concept of social media addiction in a short time. Social media applications serve different generations with different aspects in terms of the service they offer and the way they are used. Due to the differences in use, the symptoms of addiction also differ. For individual and social well-being, it is important to explain the purposes of social media use in generations and the reasons leading to addiction. Therefore, our aim in this study is to investigate the level of social media addiction, sociodemographic variables that may be associated with social media addiction, and the level of narcissism in social media in generations Y and Z. 328 individuals from the Y generation and 354 individuals from the Z generation participated in the research. A sociodemographic information form, Social Media Addiction Scale Adult Form, and Narcissism in Social Media scale were applied to the participants. The data of the research were analyzed in SPSS 22.0 program. According to the results of the research, the level of social media addiction and narcissism in social media is significantly higher in the Z generation. There is a moderately positive relationship between social media addiction and narcissism in social media, and narcissism in social media explains 22.3% of the social media addiction variance.