Yurt dışındaki Türk çocuklarına oyun ve etkinliklerle Türkçe öğretimi
Teaching Turkish to Turkish children abroad with games and activities
- Tez No: 700617
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde kullanılması önerilen oyun ve etkinliklerin Türkçe ve Türk kültürü dersine yönelik çocukların olumlu tutum geliştirmelerine etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretim programları, ders kitapları incelenmiş; alanda görev yapan öğretmenlerle görüşmeler yapılmış ve mevcut durumda oyun ve etkinliklerin Türkçe öğretiminde ne kadar kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu incelemeler sonucunda öğretim programlarında oyun temasına yer verildiği ancak ders kitaplarında yeterince örnek oyun bulunmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında Türkçe öğretiminde kullanılması önerilen kırk beş oyun ve etkinlik hazırlanmıştır. Oyun ve etkinliklerin hazırlanma sürecinde çocukların ilgi, istek ve ihtiyaçları dikkate alınarak Türkçe öğretimine katkı sağlayacak nitelikte olmasına özen gösterilmiştir. Hazırlanan etkinlikler yurt dışında görev yapmakta olan Türkçe öğretmenlerinin ve alan uzmanlarının görüşlerine sunulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda oyun ve etkinliklerin yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde kullanılabileceği sonucuna ulaşılarak bu oyun ve etkinliklerin Türkçe öğretimine karşı olumlu tutum geliştirilmesi noktasında etkili olacağı belirtilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For this purpose, it is a game for use in teaching Turkish for sale in the dormitory and the promotion of Turkish and related approach development from Turkish education. The trainings examined from these education and training programs; how much has been determined in advance in a game teaching that has been trained with teachers working in the field and is in the current situation. These books include training courses for children in their educational programs. In the research, forty-five games and activities were prepared for the use of Turkish. Useful for gaming and preparatory use, for use and intended use. Places exhibited for the opinions of Turkey and field experts who participated in foreign events prepared. Evaluations occurred. The game prepared by experts and the positive development of this game to be used in Turkish teaching for domestic use will progress in a positive direction. It was obtained in the research.