Changes in teachers' personal epistemology on a formal in-service training course
Hizmet içi eğitim kursu alan öğretmenlerin kişisel epistemolojilerindeki değişiklikler
  1. Tez No: 673291
  2. Yazar: HİLAL HANDAN ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JOHN O'DWYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
İnançlar ve uygulama arasındaki ilişkinin kapsamı sorgulanabilir olsa da öğretmenlerin önceki deneyimlerden oluşan kişisel epistemolojik inançlarının sınıftaki uygulamaları üzerinde etkisi olduğu kabul edilmektedir. Bu uzun süreli çalışma, yeni istihdam edilmiş dört deneyimsiz İngilizce öğretmenin bir yıl süren hizmet içi sertifika kursunda ve takip eden altı ay süresindeki epistemolojik inançlarını araştırmaktadır. Durum çalışmasında analitik çerçeve olarak katılımcıların genel bilgi, öğrenme ve öğretme, ve mesleki eğitimle ilgili inançlarını incelemek için yorumlayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Hermeneutik diyalog ile belirlenen inançlar, deneysel olarak sınıf gözlemlerinde saptanan eylemleri ile karşılaştırılmıştır. Naif inançları kompleks inançlardan ayırt edebilmek için Schommer'in 1990 teorik çerçevesi kullanılarak inançlar beş faktör ve on iki alt grup altında kategorize edilmiştir. Kompleks inanç mesleki eğitim programında hedeflenen yapılandırıcı uygulamayı yansıtmaktadır. Çalışma sürecinde verilerden edinilen veriler öğretmenlerin sınıf uygulamalarına ilişkin örtük, iddia ve icra edilen epistemolojik inançlarla ilgili dokuz ayırt edici yol önerilmektedir. Bu bağlamda, epistemolojik inançların çok yönlülük derecesi, hedeflenen sınıf uygulamaların sınıf eylemlerinde kolayca özümsendiği mi yoksa yavaş yer edindiği mi, hizmet içi eğtim sürecinin sonrasında devam ettirilip ettirilmediğine dair önemli rol oynadığını ortaya çıkarılmıştır. Analitik çerçevesinin bir unsuru olarak, çalışma yeri dahilinde konumlanmış bilişin araştırılması hizmet içi eğitimden edinilen kazanımların bağlamsal faktörlerden dolayı gerilediğini göstermektedir. Bulgular, epistemolojik inançlar ve sınıfta ortaya koyulan eylemler arasında görülebilinir bir bağlantı olduğunu kanıtlamaktadır, bu durum öğretmenlerin epistemolojik inançlarını anlama ve takip etmenin, hizmet içi eğitimin sonuçları üzerindeki önemini göstermektedir. Sonuçlar, hizmet içi eğitimden edinilen kazanımlar ve hedeflenen sınıf içi uygulamaların güçlendirilip sürdürülebilinmesi için hizmet içi eğitmenler ve okul yöneticilerinin ortak plan izlemeleri gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers' personal epistemological beliefs, formed from earlier experiences, are credited with influencing classroom teaching, although the extent of the relationship between beliefs and practice is debated. This longitudinal study researches the epistemological beliefs of four novice English language teachers during a year-long in-service course, and six months beyond. The analytical framework adopts an interpretative approach within a case-study to explore informants' beliefs about knowledge, teaching and learning, and professional learning. Beliefs, determined through hermeneutic dialogue, are compared to practice determined empirically through classroom observation. Using Schommer's 1990 theoretical framework beliefs are categorized under five factors and twelve subsets, distinguishing complex from naïve beliefs, with complex beliefs reflecting constructivist practice targeted on the course. Nine pathways reveal distinct patterns of change in implicit, professed, and enacted epistemological beliefs in relation to classroom practice during the study. The level of sophistication of epistemological beliefs played a major role in whether targeted practices were assimilated easily into classroom practice, or accommodated more slowly, and whether they were sustained beyond the in-service course. Exploring situated cognition within the workplace, part of the analytical framework, showed that some gains made through in-service learning were reversed in response to contextual factors. Results evidence a connection between epistemological beliefs and classroom enactment, with the implication that understanding and following teachers' epistemological beliefs can enhance in-service teacher education outcomes. The findings suggest that in-service teacher educators and workplace leaders develop common policies to strengthen and sustain gains in professional learning and targeted classroom practice.