Sığınmacıların değişen mutfak kültürü ve yerel mutfak algısı: Suriyeli sığınmacılar üzerine bir araştırma
The changing cuisine culture and the local cuisine perception of refugees: A research on Syrian refugees
- Tez No: 700655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Göç, göçmenlik ve sığınmacılık terimleri yeni milenyum ile birlikte tüm dünyada sıklıkla anılan kavramlar olarak kabul edilmeye başlanmıştır. 2011 yılında Suriye'de ortaya çıkan iç savaş ile birlikte Türkiye'de göç olgusu ile yüz yüze gelmiş ve günümüz itibariyle sayısı milyonları aşan göçmen nüfusu Türkiye'de hayatını idame ettirmeye devam etmektedir. Göç eden kişilerin yaşamış oldukları yeni topraklarda topluma entegrasyonu ise sosyolojik açıdan en önemli problemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bireylerin uyum süreçlerinde karşı karşıya kaldığı temel kültürel problemler arasında ise mutfak kültürü ve yeni yaşanılan ülkenin damak lezzetlerine olan yaklaşımlar gelmektedir. Bireylerin değişen kültürel hayatları içerisinde mutfağın rolü ve değişen kültür ile birlikte farklılaşan mutfak alışkanlıkları bu çalışmada cevap aranan en önemli sorun olarak kabul edilmektedir. Mersin, Kilis ve Gaziantep illerinde gerçekleştirilen bu çalışma ile birlikte sığınmacıların değişen damak lezzetleri ve Türkiye mutfak kültürüne olan adaptasyonları tespit edilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The terms migration, immigration and asylum have begun to be accepted as concepts that are frequently mentioned all over the world with the new millennium. With the civil war that broke out in Syria in 2011, Turkey came face to face with the phenomenon of migration, and as of today, the immigrant population, whose number exceeds millions, continues to maintain its life in Turkey. Integration of immigrants into society in the new lands they lived in is considered as one of the most important sociological problems. Among the main cultural problems faced by individuals in the adaptation process are the culinary culture and the approaches to the tastes of the newly lived country. The role of the cuisine in the changing cultural lives of individuals and the culinary habits that differ with the changing culture are accepted as the most important problem to be answered in this study. With this study, which was carried out in Mersin, Kilis and Gaziantep provinces, it was aimed to determine the changing tastes of the refugees and their adaptations to the Turkish culinary culture.