Eko-yerleşkelerin ekolojik etik yaklaşımları çerçevesinde sınıflandırılması ve ekolojik etik ölçeği geliştirme çalışması
Classification of ecological lands within the framework of ecological ethics approaches and ecological ethics scale development
  1. Tez No: 700661
  2. Yazar: BEYZA HATIRNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Araştırma, Türkiye'deki gönüllü kabul eden eko-yerleşkelerin ekolojik etik anlayışlarını ortaya koymak, niteliklerine göre sınıflandırmak, kabul ettikleri değerlerle uygulamaya döktükleri davranışlar ışığında ekolojik etik yaklaşımlarını somutlaştırmak ve somutlaştırılan ekolojik etik yaklaşımlarından yeni bir ekolojik etik ölçeği oluşturmak amacıyla ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de gönüllü kabul eden 12 ay aktif olan tüm ekolojik yerleşkeler oluşturmaktadır. Araştırma dört aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada ayrıntılı bir alanyazın taraması yapılarak araştırmaya dahil edilen ekolojik etik yaklaşımların ortak ve farklı yönleri belirlenmiştir. ikinci aşamada belirlenen farklı yönler üzerinden eko-yerleşkelerin ekolojik etik yansımalarını ortaya koyması hedeflenen görüşme soruları ve gözlem formu oluşturulmuş ve eko-yerleşkeler ziyaret edilerek yerinde gözlem ve de yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerden son aşamada ortaya koyulması planlanan ölçek için madde havuzu oluşturulmuştur. Bu aşamada ayrıca ekolojik etik temelli planlamaların daha pratik yapılabilmesinin sağlanabilmesi açısından ekolojik etik değerleri de kapsayan ekolojik yerleşke temel standartları belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, araştırmaya dahil edilen 15 eko-yerleşke ayrı ayrı analize tabii tutularak ekolojik etik yaklaşımlarını yansıtma durumları değerlendirilmiş ve sınıflandırmalar yapılmıştır. Son aşamada ise 26 ifadeden oluşan ekolojik etik ölçeği geliştirilmiştir. Sonuç kısmında belirlenen ortak ve farklı yönler göz önünde bulundurularak olası derin ekolojik ve de toplumsal ekolojik destinasyon planlama örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research has been handled in order to reveal the ecological ethical understanding of the ecolands accepting volunteers, to classify them according to their qualities, to embody the ecological ethical approaches in the light of the values ecological lands accept and the behaviors they adopt, and to create a new ecological ethic scale from the embodied ecological ethical approaches. The universe of the research consists of all eco-lands in Turkey that accept volunteers and are active for 12 months. The research was carried out in four stages. In the first stage, a detailed literature review was made and the common and different aspects of the ecological ethical approaches included in the research were determined. In the second stage, interview questions and an observation form were created, which aimed to reveal the ecological ethical reflections of the eco-lands through the different aspects determined, and on-site observations and face-to-face interviews were made by visiting the eco-lands. An item pool was created for the scale, which is planned to be revealed in the last stage, from the data obtained. At this stage, eco-land basic standards, which also include ecological ethical values, have been determined in order to ensure that ecological ethical-based planning can be made more practical. In the third stage, the 15 eco-campuses included in the study were analyzed separately and their reflectance of ecological ethical approaches was evaluated and classifications were made. In the last stage, an ecological ethics scale consisting of 26 items was developed. In the conclusion part, a possible deep ecological and social ecological destination planning example is presented by considering the common and different aspects determined.