İntraperitoneal PEG-400 uygulamasının deneysel barsak anastomozuna etkileri
- Tez No: 70069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ SELÇUK ATAMANALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
25 ÖZET Günümüzde abdominal cerrahi girişim sonrası ortaya çıkan peritoneal adezyonlar halen önemini korumaktadır. Postoperatif peritoneal adezyonu önlemeye yönelik yapılan PEG-4000 ile ilgili çalışmalardan anlamlı sonuçlar alınmıştır. Ancak bu maddenin gastrointestinal anastomozlarda yara iyileşmesi üzerindeki etkilerine yönelik yeterince deneysel veya klinik çalışma yapılmamıştır. Biz bu maddenin klinik kullanılabilirliğine katkıda bulunmak için 64 adet tavşan üzerinde kontrollü bir deneysel çalışma yaptık. Tavşanları 16 denekten oluşan 4gruba ayırdık. Grupl, grup2 vegrupS'deki tüm deneklere laparotomi yapılarak ileokolik bileşkenin 10 cm proksimalinden mezenterdeki vaskülariteyi bozmayacak şekilde transeksiyon ve ileo-ileal uç uca tek tabaka anastomoz yaptık. Grupl'e 20 mi intraperitoneal olarak %40'lık PEG-4000, grup2'ye 20 mi %20'lik PEG-4000 ve grupS'e de 20 mi serum fizyolojik uyguladık. Grup4'e ise sadece laparotomi yaptık, karın içersinde herhangi bir işlem uygulamadık. Her bir grubu kendi içinde a ve b.* grubu olarak sekizer denekten oluşan ikişer alt gruba ayırdık, a grubundaki deneklere postoperatif ikinci gün, b grubundaki deneklere ise postoperatif yedinci gün relaparotomi yaptık. Grupla, grup2a ve grupSa'da anastomozun 5 cm proksimalini ve 5cm distalini içine alacak şekilde ileum rezeksiyonu ve ileo-ileal anastomoz yaptık. Grup4a'ya ise ileokolik bileşkenin 10 cm proksimalinden 10 cm'lik ileum rezeksiyonu ve anastomoz yaptık. Aynı işlemleri bu sefer b grubu deneklere postoperatif yedinci gün yaptık. Çıkarılan dokularda anastomozdaki doku hidroksiprolin düzeylerini ölçtük, histopatolojik inceleme yaptık ve ilaveten postoperatif yedinci gün anastomoz ayrılma basınçlarını ölçtük. Çalışma sonucunda karın içerisinde işlem yapmadığımız grup4'deki hidroksiprolin miktarlarının, histopatolojik inceleme sonuçlarının ve anastomoz ayrılma basınçlarının grupl, grup2 ve grup 3'deki sonuçlardan çok anlamlı olarak yüksek olduğunu tespit ettik. Bu durumlar cerrahi bir işlemin beklenen sonuçlarıdır. İntraperitoneal olarak %40'lık PEG-4000 uygulanmasının serum fizyolojik uygulanmasına göre yara iyileşmesi üzerinde hem postoperatif ikinci günde hem de postoperatif yedinci günde olumsuz etki yaptığını tespit ettik, %40'lık PEG-4000 kullanımının %20'lik PEG-4000 kullanımına göre yara iyileşmesi üzerinde postoperatif ikinci günde anlamlı sayılabilecek bir olumsuz etkisinin olmadığını ancak26 postoperatif yedinci günde yara iyileşmesi üzerinde anlamlı olarak olumsuz etkisinin olduğunu gördük, %20'lik PEG-4000 kullanımının ise serum fizyolojik kullanılmasına göre gerek postoperatif ikinci günde gerekse postoperatif yedinci günde yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkisinin olmadığını tespit ettik. Çalışma sonuçları %20 gibi düşük konsantrasyonlarda kullanılan PEG- 4000'in Gİ traktta yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemediğini ortaya koymakla birlikte bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY Peritoneal adhesion, which seen after abdominal operations, is still an important problem. Studies showed that PEG-4000 could prevent abdominal adhesions, but effects of PEG-4000 on anastomotic hgealing is unclear. To research this effects an experimental study was performed. Sixty-four rabbits were divided into 4 groups each of containing 16 rabbits. In groups 1-3 10cm proximal to ileocecal valve the ileum was transected and anastomosis was performed. In group4, only laparotomy was performed. Animals were received 20ml 40% PEG-4000 in groupl, 20 ml 20% PEG-4000 in group2, 20ml saline solution in group3 intraperitoneal^. Each group was divided into two subgroups, each containing 8 rabbits. On 2nd postoperative day in subgroups 1a,2a,3a after laraparotomy, 5cm proximal and distal to previous anastomosis, ileal resection and ileoileal anastomosis, and in group4a 10cm proximal to ileocecal valve a-10cm-ileal segment was resected and anastomosis was performed. The same procedures were performed in subgroups 1b,2b,3b,and 4b on 7th postoperative day. Tissue hydroxyproline levels and anastomotic brust pressures were measured in resected intestinal segments, and histopathologic examination was performed. Wound healing skores and hydroxyproline levels were significantly higher in group4 compared to other groups. 40% PEG-4000 has more negative effects on anastomotic healing on 2nd and 7th postoperative days compared to saline solution. There were no significant differences between 40% and 20% PEG-4000 solutions on 2nd postoperative day, but significant on 7th postoperative day. There were no significant differences between 20% PEG- 4000 and saline solutins on 2nd and 7th postoperative days. Further studies are needed to prove clinical use of PEG-4000.