Zoledronik asit verilen sıçanlarda diş çekimi sonrası anjiyogenez tetikleyici partikül içeren hidrojelin kemik iyileşmesine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hydrogel containing angiogenesis triggering particle on bone healing after tooth extraction in zoledronic acid treated rats.
- Tez No: 659178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Zoledronik asit yumuşak ve sert dokudaki yara iyileşmesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle çene osteonekrozu gelişimine neden olan ilaçların başında gelmektedir. Bu durumun etyolojisi, risk unsurları, klinik seyri ve etkin tedavi yöntemleri günümüzde halen tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, zoledronik asit verilen sıçanlarda VEGF indükleyicisi olan GS4012 biyomateryalini içeren PLGA-PEG-PLGA hidrojelin kemik iyileşmesine olan etkisini anlamak amaçlanmıştır. Çalışmamızda 48 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Deney hayvanları her grupta 12 sıçan olacak şekilde rastgele 4 gruba dağıtılarak çalışma grupları ve kontrol grubu oluşturuldu. Her grup sakrifikasyon zamanına göre iki alt gruba ayrıldı. 1. grupta sadece diş çekimleri takiben kemik defektleri oluşturuldu. 2. grupta ise sıçanlara zoledronik asit enjeksiyonu sonrasında diş çekimleri ile birlikte kemik defektleri oluşturuldu. 3. grupta ise sıçanlara diş çekimleri ile birlikte oluşturulan kemik defektlerine PLGA-PEG-PLGA hidrojel içinde GS4012 bileşiği 10 µg/kg dozunda lokal olarak uygulandı. 4. grupta sıçanlara zoledronik asit enjeksiyonu sonrasında diş çekimlerinden sonra yine aynı doz PLGA-PEG-PLGA hidrojel içinde GS4012 bileşiği lokal olarak uygulandı. Zoledronik asit, uygulandığı gruplarda her bir hayvana 7.5 µg/kg doz ve haftada bir olmak üzere toplamda 4 kez intraperitoneal olarak verildi. Kemik iyileşmesini histopatolojik ve radyolojik olarak değerlendirebilmek amacıyla diş çekimlerini takiben 4. ve 6. haftada sakrifikasyonlar gerçekleştirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Sonuç olarak; GS4012'nin PLGA-PEG-PLGA hidrojeli içinde lokal olarak sürekli salımıyla zoledronik asidin yumuşak doku üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilecek bir potansiyele sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zoledronic acid is one of the drugs that cause the development of osteonecrosis of the jaw due to its negative effects on wound healing in soft and hard tissues. The etiology, risk factors, clinical course and effective treatment methods of this condition are still discussed today. The purpose of this study was to understand the effect of PLGA-PEG-PLGA hydrogel containing GS4012 biomaterial, which is a VEGF inducer, on bone healing in rats given zoledronic acid. In our study fourty eight adult male Sprague-Dawley rats were used. Study groups and control groups were formed by randomly distributing the experimental animals into 4 groups, with 12 rats in each group. Each group was divided into two subgroups according to the time of sacrifice. In the first group, bone defects were created only after tooth extraction. In the second group, bone defects were created together with tooth extraction after zoledronic acid injection in rats. In the third group, GS4012 compound in PLGA-PEG-PLGA hydrogel at a dose of 10 µg/kg was applied locally to the bone defects formed with tooth extraction in rats. In the fourth group, after zoledronic acid injection, GS4012 compound in the same dose of PLGA-PEG-PLGA hydrogel was applied locally after tooth extraction. Zoledronic acid was given intraperitoneally to each animal at a dose of 7.5 µg / kg and once a week for a total of 4 times in the groups. In order to evaluate bone healing histopathologically and radiologically, sacrifices were performed at the 4th and 6th weeks after tooth extraction. IBM SPSS Statistics 22 (SPSS IBM, Turkey) programs were used for statistical analysis. As a result, it has shown that GS4012 has the potential to eliminate the negative effects of zoledronic acid on soft tissue by locally sustained release in the PLGA-PEG-PLGA hydrogel.