Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin makine imalatı sektörüne etkisi
Industry 4.0 and digitalization effects on machine builder industry
  1. Tez No: 700733
  2. Yazar: İLKER AYLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; Endüstri 4.0 teknolojilerinin üzerinden geçerek, bu teknolojilerin makine imalatçılarını ne kadar etkilediğini ve bunun son kullanıcılardaki yansımalarını görmektir. Üretim sektöründe makine imalatçılarının ve son kullanıcıların yeni teknolojilere bakış açıları farklılık gösterebilmektedir. Son kullanıcılar bu teknolojilere ve kullanımına genel anlamda önem vermekteyken, makine imalatçıları bu konuları maliyet olarak görmekte ve kendi inisiyatifleriyle bu konuda hareket etmemektedir. Mülakatlar yapılırken örneklem olarak Türkiye'de sektöründe lider yerel ve global son kullanıcılar ile makine imalatçıları baz alınmıştır. Bu şekilde, Endüstri 4.0 teknolojilerinin makine imalatçılarındaki etkisi ile benzer sorular iki tarafa da sorularak makine imalatçılarının bakış açısının son kullanıcıların beklentileriyle ne kadar örtüştüğünün ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 5 son kullanıcı firma, 5 de makine imalatçısı firma ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan mülakatlar sonucunda, bu teknolojiler son kullanıcı tarafında genellikle karşılık bulmasına rağmen, bu firmalara makine satmaya çalışan makine imalatçıları tarafında çeşitli sebeplerle pek karşılık görmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to go through Industry 4.0 technologies and to see how these technologies affect OEMs and end users. End user and OEM perspective may differ in manufacturing industry. Industry 4.0 technologies are generally important for end users however OEMs consider these as additional costs and do not prefer to make improvements with Industry 4.0 technologies by themselves. While conducting the interviews, the leading local and global end users and OEMs in Turkey were taken as samples. In this way, while investigating the impact of industry 4.0 technologies on OEMs, it is aimed to measure how much the OEMs' perspectives match the expectations of end users by asking similar questions to both sides. In this aspect, the interviews were conducted with 5 end users and 5 OEMs. As a result of the interviews, it has been observed that although these technologies are generally met by the end user, they are not met by the machinery manufacturers trying to sell machinery to these companies for various reasons.